Aydemir şehircilikte Erzurum’u örnek gösterdi

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde alay düzlük Milletvekili Aydemir, ‘Türkiye’nin şehirleşme alanında çağ atladığına vurgu yaparak Erzurum’u örnek gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü ile İklim Değişikliği Başkanlığının 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

Bütçe görüşmelerinde muhalefetin yaklaşımını eleştiren Saylav Aydemir, ‘Her yıl hızlı hızlı çabucak özel notlar düşüyoruz burada ve altını çiziyoruz ki Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bizi rapor ediyor, milleti bütünüyle anlatım ediyor, yaşadığımız zemini rapor ediyor. Dolayısıyla serzenişler dahi tabiatıyla sahiplenilmeli amma yapılanları bile sırf alıp yüreğimize koymalıyız. Aykırılık maalesef -yani “görene, köre hangi” darbımeselince- görmüyor.’ dedi.

‘Çevre ve Şehircilikte Benzersiz Yaklaşım’

Bakanlığın hitap ettiği alanlarda tarihe güzeşte yatırımlar gerçekleştirdiği, çevrecilik alanında olduğu gibi şehircilikte bile zaman ve çağdaşlığı bütünleştiren misilsiz tıpkısı yaklaşım kaydettiğini tamlayan Mebus Aydemir, ‘ Ben şurası biliyorum; ayrımsız güzelleme olsun diyerek değil, adalet teslimi: Çözüm odaklı ki varsa o candan söylüyorum ki Cenab-ı Hakk’ın inayetiyle kuşanıyor ve yolu dahi kemiksiz oluyor. O yüzden, şu dört buçuk yılda eşi emsali yepyeni mesafeler makbuz. Ben Erzurum özelinden biliyorum, başka yerlerden da biliyorum ama Erzurum amacıyla alelhusus hayatının tamamını Erzurum’birlikte geçirmiş ayrımsız kardeşiniz adına söylüyorum yani önce mektepten başlayıp üniversiteyi bile orada bitirip milletvekili olduktan sonraları buraya gelen, milletvekilliği bittikten sonra bile Tanrı baht ederse gene Erzurum’da hayatını devam ettirecek birisi yerine söylüyorum. Çok hususi, iyice işler yaptık; elhamdülillah. Katkısı olan ki varsa müteşekkiriz. ‘ diyerek konuştu

Aydemir Ecdadın Şehircilik Hassasiyetine Özen Çekti

Mebus Aydemir, ‘Bizim şehir kavramına hele medeniyetimizin düştüğü özel kayıtlar var. Ben özellikle sarılmak istiyorum. Tabii kim İbn Haldun’un düştüğü notlar var. Ayrımsız kavrama hele kadar düşeceğim: Şehirler nerelerde mensur edilmiş? “Nerelerde inşa edilmeli?” diye niteleyerek medeniyetimiz bize tembihatta bulunuyor, pendname koyuyor. Benzeri taşıt, efendim, değiştirmeden şöyle: “Yeri, dağı, çiçeği kekik, kuşu keklik/ Düşünme, düzey orada tıpkı beylik.” Prospektüs bakar mısınız? “Yeri meydan, çiçeği bağlama, kuşu koyun bakışlı, bu sana ihtar/ Orada orta malı olanaksız.” Demin, böylesine medeniyet kodları olan benzeri çatı, hele özellikle o kodları sahiplenmiş DÜRÜST Parti kabil, Topluluk İttifakı kabil aynı siyasal ekip nerede ayrımsız çocuk ekiyorsa, bir çocuk atıyorsa oradan bire bir nazik lezzet çıkıyor. ‘ dedi

Milletvekili Aydemir, ‘Belde ve Kentçilik Bakanlığı bizim simge adresimiz, sunu doruk bakanlıklarımızdan biri. Kim yönelse muhalefetten yönelenlere de süratle kapılarını açan aynı ekip.

Hepsine müteşekkiriz. ‘kaydını düştü. – ERZURUM

Share: