Aydın haberi! AFAD Nazilli’de Facia Eğitimi ve Tatbikatı gerçekleştirdi

AFAD Nazilli’üstelik Kıran Eğitimi ve Tatbikatı gerçekleştirdi

AYDIN – Vazıh’ın Nazilli ilçesinde AFAD vasıtasıyla deprem ve yangınlara cebin eğitim verildi. İlçedeki 4 okulda planlı eğitimin peşi sıra gerçekleştirilen tatbikatta AFAD Bindi Gönüllüleri bile fariza aldı.

2022 yılının İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedi Format Yönetimi Başkanlığı vasıtasıyla ‘Facia Manevra Yılı’ adına ilan edilmesi ile birlikte ili genelindeki okullarda, hastanelerde, cezaevlerinde, huzurevlerinde, AVM’lerde, apartman ve sitelerde, kombinasyon endüstri bölgelerinde, darülfünun ve amme binaları kabilinden bir nice değişik alanda hareket anı ve hararet tatbikatları yapılmaya başlandı. 10 Ekimde başlayan terbiye ve tatbikatlarda geçmiş namına Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi, İbni Sina Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi, 50. Sene Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi ve Nazilli Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesinde yapılan Afet Farkındalık Eğitimleri ve Tatbikatları yapıldı.

Kıran Farkındalık Eğitimleri ve Tatbikatlarına AFAD Aydınlık İl Müdürlüğünden Yetişek Uzmanı Huriye Çiftci, Arama Istirdat Teknisyenleri Mevlüt Ark, Ergün Gülmez, Santralci Memuru Gökhan Uçal, Anbar Memuru Onur Balkan ile AFAD Nazilli destek gönüllüsü kaza koordinatörü Selin Çam, Eş Güdümcü Yardımcısı Selma İnan, destek gönüllüleri Abdurrahman Sevgi, Sevinçli Şahan katılırken, yapılan eğitim bilimi ve tatbikatlarda kıyamet öncesi, kıran sırası ve sonrasında alınacak tedbirlerle AFAD Gönüllüsü olabilmek üzere yapılması gerekenler anlatıldı.

“Deprem Ajanda ve Tahliye” tatbikatları gerçekleştiriliyor

Yapılan eğitimlerle ait hikmet veren AFAD Aydın Eğitim Bilimi Bölüm Müdürü Sinan Can konuşmasında: “2022 yılının İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedi Nitelik Yönetimi Başkanlığı tarafından “Facia Manevra Yılı” namına ilan edilmesi ile gelişigüzel ilimizde dahi okullarda, hastanelerde, cezaevlerinde, huzurevlerinde, AVM’lerde, apartman ve sitelerde, organize uran bölgelerinde, darülfünun ve amme binaları üzere birçok farklı alanda yer sarsıntısı ajanda ve hararet tatbikatları gerçekleştirdik. 13 Ilk Teşrin Acun Kıyamet Risklerinin Azaltılması Haset etkinlikleri çerçevesinde ise bu hafta ilimizde cıvıltı gösteren bilcümle okullarda öğretmenlerimiz marifetiyle “Kıran Farkındalık Eğitimi” düzenliyoruz. 15 okulumuzda birlikte AFAD Ekiplerimizin katılımıyla “Deprem Hatıra ve Boşaltma” tatbikatları gerçekleştiriliyor. 10 Ilk Teşrin 2022 tarihi bakımından başlayan etkinliklerimizin ilki Nazilli ilçemizde Facia Farkındalık Eğitimleri ve Tatbikatları ile bitmeme etti. İlimizi Afet ve Müstacel Durumlara karşı dirençli benzeri site konumuna beyan etmek amacıyla verdiğimiz çalışmalarda yanımızda olan Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve Okul Müdürlerimize, öğrencilerimize, AFAD Gönüllülerimize ve emeği geçenlere çokça teşekkürname ederim” dedi.

AFAD Nazilli destek gönüllüsü kaymakamlık koordinatörü Selin Çam, “Aydın’dan mevrut ekibimizle gelişigüzel değişik liselerde temel kıyamet bilinçlendirme eğitimlerini yaptık. Tatbikat yaparak bu eğitimlerin hangi büyüklüğünde mefret olduğunu öğrencilerimize göstermeye çalıştık. Alelhusus 15 yaşından itibaren yekpare gençlerimizin AFAD Gönüllülük sistemine girerek esas AFAD Gönüllüsü olabileceklerini anlattık” dedi.

Eğitim düz öğrencilerden Melis Beyaz Zehir, “Bugün okulumuza gelen AFAD ekibi sebebiyle sarsıntı, hararet ve kıran durumlarında kendimizi daha dolgunca şüphesiz koruyabileceğimizi, çevremize ve arkadaşlarımıza elbette bindi olabileceğimizi öğrendik. Bu aktiflik bizim için çokça güzeldi. Emeği sabık herkese teşekkür ederiz. Biz üstelik artık bire bir AFAD gönüllüsüyüz” dedi.

Nazilli İlçe Milli Yetişek Müdürü İsmail Balkır, yaptığı konuşmada, “Ilkin deprem almak üzere ülkemizde sık sık tanıdık afetlere müteveccih kendisine, afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak makul davranışları bireylere kazandırmak amacıyla AFAD yoluyla Nazilli 50. sene Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi’nde ve gayrı okullarımızda eğitimler gerçekleştirildi. Eğitimlerin ardından yapılan manevra ile öğrenilenlerin pekiştirilmesi sağlandı. Kültürlü AFAD başta başlamak için emeği geçen dirayetli, sarıklı ve öğrencilerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Share: