Aylin Nazlıaka’nın, 103 Sene Evvel İlk Avrat Mitinginin Yapıldığı Kastamonu’da Konuşmasına İzin Verilmedi: “İstedikleri Büyüklüğünde Kortej Vermesinler.

CHP Karı Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 103 sene evvel zaman önce eş mitinginin yapıldığı Kastamonu’yu görüşme etti. Il planlı törende Nazlıaka’nın meşveret yapmasına müsaade vermedi. Nazlıaka, “Kadına müteveccih şiddetin akıbet bulduğu, herkesin kıymet, herkesin hür, herkesin güvende herkesin tok yaşadığı o evire çevire, entelektüel günleri bütün birlikte kuracağız. Bu korkuları de ondan kaynaklanıyor, onun üzere bayram isnat etmek istemediler. Ama istedikleri kadar hezel vermesinler, biz yüreğimizle buradayız ve herhangi bir yerde da bu ayıbı dillendireceğiz” açıklamasını yaptı.

CHP Avrat Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka ve beraberindeki gök bilimi, 103 yıl önceki bugün önceki kadın mitinginin yapıldığı Kastamonu’yu musahabe etti. Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yapılan yürüyüşün ardından konuşma açmak isteyen Nazlıaka, Valilik izni olmadığı gerekçesiyle konuşamadı. Ilbay Avni Çakır, Nazlıaka’ya “Sayın vekilim, buranın ayrımsız düzeni var” dedi. Alandan ayrılan Nazlıaka, henüz bilahare şu açıklamayı yaptı:

“Bugün memleket başkanımız, iklim kadın kolu başkanımız, avrat kolları hat yönetim kurulu üyemiz, ilçe başkanlarımız, yekpare örgütümüz ve halkımızla alay malay Kastamonu’ya geldik. Bugün bizim için haddinden fazla yetişkin bire bir çevrim. Çünkü, evvel Türk eş mitinginin 103. yıl dönümü. 103 yıl geçmiş kadınlar Kastamonu’dahi 3 binden çok kadın aynı araya gelerek ülkesini zafere koşturmada, bağımsızlığa koşturmada büyük ayrımsız savaş vermiş. Bizler birlikte kadınların bu mücadelesini bugün burada bire bir defa daha ecnebi almak, onları kardeş kardeş nazikâne adlandırmak ve ülkemizin müessis ve kurtarıcısı iri Atatürk’e ocumak ve minnet duygularımızı arz etmek için buraya geldik.

“KADINLARI KADINLARDAN KORUMAYIN. KADINLARI ŞİDDET UYGULAYICI ERKEKLERDEN KORUYUN”

Geçmiş, Valiliğe bağlanmış namına geleceğim bildirildi ve istişare talep edildi. Eski yıllarda partimizi temsilen gelen arkadaşlarımız, burada konuşma yapabiliyorlardı, yapıyorlardı. Çünkü bu doğal tıpkı doğruluk. Ben dahi zaman sayın Ilbay’ye yeniden cemi misafirlerine eşit davranıp davranmayacağını sordum. Takiben dahi bir kat elan enformasyon talebimi rapor ettim. Ancak kendisi maalesef muhalefet partisi olmamızdan kaynaklı olsa icap, müracaat yapamayacağımı söyledi.  Ben kendisine bire bir defa elan, bugünün kadınlara ilgili benzeri dönem olduğunu benim bile CHP Karı Kolları Genel Başkanı yerine örgütümüzle alay malay burada bulunduğumu ve kadınlara saraka hakkı tanınması müstelzim bir günde benim seksiyon hakkımın gasp edilip edilemeyeceğini söyleyip talebimi yineledim. Ancak kendisi gine benzeri yanıtı verdi. Antrparantez bugün ayrımsız Bakan Yardımcısı da bizlerle gelişigüzel. Ancak ilginçtir ki Nazır Yardımcısı’nın koruması daima Bakanı benden korumaya çalıştı. Buradan Sayın Icra Vekili Yardımcısı’na birlikte sesleniyorum: Lütfen kadınları kadınlardan korumayın. Kadınları ivinti uygulayici erkeklerden koruyun.

Özetle, kadına müteveccih şiddetin serencam bulduğu, herkesin kıymet, herkesin bağımsız milletvekili, herkesin güvende herkesin tok yaşadığı o iyice, görgülü günleri bütün birlikte kuracağız. Bu korkuları da ondan kaynaklanıyor, onun için söz vermek istemediler. Ama istedikleri büyüklüğünde alay vermesinler, biz yüreğimizle buradayız ve gelişigüzel yerde da bu ayıbı dillendireceğiz.”

Share: