Aynı bacağı takma olan gazinin yürümesini belen fıtığı de engelleyemedi

Bire Bir bacağı protez olan gazinin yürümesini belen fıtığı dahi engelleyemedi

Tekerlekli sandalyeye bağlıydı azmiyle 2 ayda sağlığına kavuştu

Fizik tedavi gören Gazi Ali Salman:

“Az Daha hayata küsüyordum, beni yeniden yürüttüler”

“Vücudumu bir tane bukanak taşıyor, bu benim amacıyla çokça değerli”

ESKİŞEHİR – Mayına basarak bire bir bacağını kaybeden, başka bacağında ise işaret fıtığına vabeste kansızlık nedeniyle yürüyemeyen Gazi Yüksek Salman, Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Iyileştirme Tıp Merkezi’nde 2 ayda sağlına kavuştu.

Eskişehir’birlikte diri Mehabetli Salman, 29 yıl ilk yıldırı örgütünün yerleştirdiği bombanın patlaması sonucunda salim ayağını diz altından kaybetti. Elan ahir yaşamına takma bacakla devam fail Salman, meni fıtığına dolayısıyla ayrıksı bacağında dahi sav yaşamaya başladı. 15 sene ilk geçirdiği meni fıtığı ameliyatından sonradan Ilk Teşrin ayında benzeri faaliyetler henüz olan Salman, aynı bacağının protez diğerinde ise fıtığa vabeste kendisine sukut olmasından dolayı yürümekte zorlanıyordu. Tıpkısı daha yürüyememekten endişelenen Salman, doktorlarının yönlendirmesiyle Fizyomer Terapia Fizik Otama ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi’nde hikmet otama ve rehabilitasyon almaya başladı. Fizyomer’e tekerlekli sandalye ile mevrut Salman, 2 maaş bir tedavi sürecinin peşi sıra azmi ve doktorların özverisiyle gine yürümeye başladı.

“Neredeyse hayata küsüyordum, beni yine yürüttüler”

Sağlıklı bacağında protez olmasından hava, sol bacağının iki bacak vazifesi gördüğünü anlatan Ulvi Salman, tedaviler sonucunda yine hayata döndüğünü söyledi. Ayrımsız henüz yürüyememekten korktuğunu tamlayan Salman, “Yurtsal hizmetimi yaparken 23 Temmuz 1994 yılında Şırnak Cudi Dağı’nda terör örgütünün mayını sonucunda sağ ayağımı diz altından kaybettim. Henüz sonra tek mütezayit akva ayağımda bel fıtığına merbut namına düşüş oldu. Belen fıtığının patlaması sonucunda, zorlandım ve yürüyemedim. 15 yıl geçmiş yine aynı meni fıtığı ameliyatı geçirmiştim. Henüz sonraları ikinci belen fıtığının patlaması sonucunda akva ayağım düştü ve dokunaklı tıpkı operasyon geçirdim, belime 6 skor platin koyuldu. Fıtıktan ekolojik ortam sol ayağım bayağı düşmüştü, hisler yoktu ve parmaklarımı oynatamıyordum. Bu ameliyattan yaklaşık 15 devir sonradan doktorlarım yoluyla hikmet tedaviye yönlendirildim. Bunun neticesinde üstelik Fizyomer’de Türkan hocamın ve ekibinin eşliğinde tedavilere başladım. İnanın az daha hayata küsüyordum, beni yine yürüttüler ve hayata bağladılar. Vücudumu bir tane kıç taşıyor, bu benim için hoşur çokça kızıl. Birinin takma olması, diğerinin ise meni fıtığına vabeste kendisine düşmesinden dünya yürüyememek hayatımın bittiği anlamına dirimlik. Burada hastalara cebin duyarlılar ama martir ve gazi dediğin devir daha de duyarlılar. Bundan ekolojik ortam şahsım ve camiamız adına kendilerine teşekkürname ediyorum” dedi.

“Sol bacağı olmadan, protez olan sağ bacağını kullanabilmesi olanaklı değil”

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Türkan Tünerir, Şanlı Salman’ın fizik tedavisine başlamadan önceki berenarı nevmit olduğunu ve tıpkısı daha yürüyemeyeceğini düşündüğünü anlatım etti. Hastanın berenarı azimli olduğunu ve tedavi programı ile gücük sürede elle tutulur sonuçlara ulaştıklarını tamlayan Uzm. Dr. Tünerir, “Hastamız bize geldiğinde 4 kişinin yardımı ile yatağa alınabildi, tekerlekli sandalyedeydi. Esen bacağında protezi var, sol bacağı ise on paralık çalışmıyordu. Hastamızın iri benzeri maneviyat bozukluğu üstelik vardı zira onun için sol bacağı iki kadem vazifesi görüyordu. Sol bacağı olmadan, takma olan sağ bacağını kullanabilmesi mümkün değildi. Kendisinde, ‘Ya yürüyemezsem’ diyerek endişe vardı. Ameliyattan 15 dönme sonraları robotik lazer tedavisine aldık, sinirleri çokça tez medikal aynı tedavi yöntemi. Henüz sonra cerrahi müdahale sonrası 1 maaş bire bir süre geçince, meni bölgesinden hikmet tedavi programımıza başladık. Ayağındaki bilek kaybını giderecek yöntemler uyguladık. Bu sayede ayağındaki ağır kaybı tamamen düzeldi hastamız kendisi yeniden bağımsız milletvekili yerine yürümeye başladı” ifadelerini kullandı.

Share: