Ayrıksı çocukların ölmemesi için bisikletiyle Türkiye turunda

ADANA’birlikte, 9 sene geçmiş oğlunu beyin tümörü ameliyatı sonrası kaybeden Eksiksizlik Yücel (44), bambaşka çocukların ölmemesi üzere çıktığı derrace turunda Düzce’ye ulaştı. Kemal Yücel gittiği temas yerde kök göze bağışı üstüne insanlara bilgiler verdiğini, yapılacak bağışla benzeri çocuğun hayatta kalabileceğini söyledi.

Adana’de 9 sene önceki 6 yaşındaki oğlu Şanlı Yengi Yücel’i hatır tümörü ameliyatının arkası sıra kaybeden Eksiksizlik Yücel, kendisini toplumsal bastırık projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Güdük sürece önce organ nakli sırası bekleyen benzeri kişiye karaciğerini de bağışlayan Yücel, ayrıksı asıl ve babaların bile döl acısı çekmemesi için uzuv ve gerçeklik hücre bağışı konusuna ilgi bağışlamak namına bisikletiyle Türkiye turuna çıktı.

Bu kapsamda 25 ili gezen Kemal Yücel, Düzce’ye ulaştı. Bisiklet turunun amacını anlatan Yücel, “Gerçeklik göze ve uzuv bağışı üstüne sosyal bilinci yükseltmek yerine bisikletimle Türkiye turuna çıktım. Kestirmece 60 devir sürecek olan derrace turumun bugünkü durağı Düzce oldu. 10 Ağustos’ta Adana’dan yola çıktım. Şarki ve Güneydoğu bölgelerini geçtikten sonra Karadeniz’e bağlandım. Karadeniz yaka yolu üzerinden birlikte yola devam ettim. Bundan ahir rotam Sakarya, Kocaeli, İstanbul’dan bilahare Çanakkale’ye ayakçak çevirmeye devam edeceğim. Elan sonradan Çanakkale’den Veli kıyılarına inerek esasen Adana’dahi bitiş yapacağım” dedi.KENDİMİ ÇOCUKLARA ADADIMOğlunu kaybettikten sonraları geçirdiği mukavim sürecin peşi sıra kendisini çocuklara adadığını söyleyen Yücel, “Amacım hastanelerde nakil bekleyen lösemi hastalarının aramış olduğu dönerlere ulaşabilmek. İnsanlar kaynak hücre bağışının çok ağırlık olduğunu düşünüyor. Oysa nefes verme yöntemi ile lösemi hastası çocukların hayatı kurtulabilir. Ben 9 sene önce bu sebeple evlat acısı yaşadım. Oğlum Ulvi Utku daha 6 yaşındaydı. Yengi’nun organlarını bağışladık. Utku ayrıksı çocuklara hanay verdi. Bunalım dönemi yaşadım ve buhran döneminden çıkmak için hayatımı çocuklara adadım” diye niteleyerek konuştu.KARACİĞERİNİ BAĞIŞLADIHiç tanımadığı bir kişiye karaciğer bağışında bulunduğunu ve o kişinin hayatının kurtulduğunu belirten Yücel, “Yaptığım çalışmalarda temel temam bütün kollar oldu. Yengi’nun organlarını bağışladım, ego güzeşte sene hiç tanımadığım birine uykuluk bağışçısı oldum. Karaciğerimden tıpkısı kıvılcım alındı, ayrımsız hastaya verildi ve tutkun hayatta kaldı” ifadelerini kullandı.KÖK GÖZE BAĞIŞI İSTEĞİNDE BULUNDUYücel insanların temel göze ve örgen bağışından korkmamalarını isteyerek, şöyle konuştu:

“İnsanlar ana hücre bağışında evet birlikte örgen bağışında bütün korkuyorlar. Falsolu bilgiler var ve ben bu bilgilerin doğru bilgilerle değiştirilmesi gerektiğine inandım. Bu yüzden bisikletle yollara çıktım. Velespit sayesinde elan fazla insana temas ediyorum. Gittiğim seçkin yerde insanlara kök hücre bağışını anlatıyorum. Diyoruz kim 18-50 yaş aralığındaysan, kronik bire bir hastalığın yoksa Kızılay’a giderek 3 tulum nefes vermekle ilk adımı atabilirsin. Yapılan analizlerde uygunluk çıkarsa temel hücre ahiz çalışması yapılabiliyor. Alınan bu temel hücre hastaya verildiğinde züğürt hayatta kalıyor. Çabucak ve takkadak içki verme yöntemi ile bire bir çocuğun hayatını yetirmek varken, o çocuğun ölümüne peyrev kalamayız. Ego 1 aydır yoldayım elden 1 ayda 4 çocuğumuzu kaybettik. Aynı çocuğumuz var, durumu hala şiddetli. Güzeşte ay kardeş kardeş ettim. 10 yaşında çocuk ‘Ego öleceğimi biliyorum, çünkü ilik bulunmadı’ diyor. ‘Ben kardeşimi göremeyeceğim, ona çiftteker sürmeyi öğretemeyeceğim’ diyor. 10 yaşında çocuk öleceğini biliyor”

Share: