Ayvalık’ın kurtuluşunun 100. sene dönümü kutlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlandı.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törene Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Şehremini Ongun Reşit, Garnizon Komutanı Personel Miralay Mustafa Bulut, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Muhammed Furkan Demirbaş, eski Ayvalık Şehremini Ahmet Tüfekçi, kaymakamlık protokolü, şehremaneti meclisi üyeleri, siyasi partiler ile sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve çokça sayıda yaşama katıldı.

Program, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ayvalık Şehremini Mutlu Reşit, törende yaptığı konuşmada, tarihin en oylumlu zaferlerinden biri olan Ayvalık’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılını balaban aynı coşkuyla kutladıklarını söyledi.

172. Kortej Komutanı Kaymakam Ulvi Çetinkaya’nın 29 Mayıs 1919’da ateşlediği ilk mermi ile yanan bağımsızlık ve hürriyet meşalesinin, 15 Ilkgüz 1922’de Ayvalık’ın kurtuluşuyla taçlandığını ifade eden Olmuş, şöyle konuştu:

“Milli Mücadelede evvel kurşununun, 28 Mayıs 1919 günü Ayvalık’ta karaya çıkan işgalci Yunan kuvvetlerine alın, Yarbay Uca As (Mürtefi Çetinkaya) komutasındaki 172. Kortej aracılığıyla atıldığı tarihi bire bir gerçektir. Bu önceki direnişte Üsteğmen Fahri Komutan ile 3 özlük martir olmuşlardı. 172. Saraka’ın önce kurşunları ulusal onurumuzdur. Ayvalık’ta bu evvel mermi atıldığında Gazi Mustafa Eksiksizlik Ağır henüz Kurtuluş Savaşı’nı başlatmamıştı. Bu gün Atamızın ‘kongreler’ marifetiyle halkı teşkil faaliyetine hazırlanmak amacıyla Anadolu’ya geçtiği günlerdir. Bu günler Milli Mücadeleyi yürütecek olan bağımsızlık ordusunun kuruluş günleridir, Türkiye Büyük Millet Meclisi bu sürecin sonunda kurulabilmiştir. Bu topraklardaki mücadeleyi veren atalarımızın torunları olmaktan saygınlık ve övünç duymalıyız. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bölgeye Yarbay Yüce Çetinkaya’yı göndermesinin ne büyüklüğünde stratejik ve hangi kadar cesim tıpkı etap olduğunu zaman elan gür anlıyoruz. İyi ki buradaydılar, mebzul kim vardılar ve o makus nasip değiştirerek bugünlere gelmemize faktör oldular.”

Merasim, öğrencilerin günün mazmun ve önemine ilgilendiren şiirler okuması, umum oyunları gösterisi, liyakatli sporculara tören düzeni tarafından ödüllerinin verilmesi, Ayvalık Güzelce Sanatlar Lisesi öğrencilerinin konseri ve resmigeçit ile sona erdi.

Share: