Ayvalık’ta agave bitkisi evvel ve akıbet el çiçek açtı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Sahilkent Mahallesi’nde önce ve sonuç sefer çiçek açan agave bitkisi, Ayvalık Belediyesi marifetiyle esirgeme altına alındı.

Ayrımsız posta çiçek açınca kuruyan, Türkiye’de, “sabır çiçeği ve “yüzyıl çiçeği” namına da bildik agave bitkisi, Ayvalık’ta deniz kenarına 30 metre yakınlıkta tıpkısı parkta 60 yıl bilahare önce ve sonuç misil çiçek açtı.

UNESCO Acun Mirası Listesinde saha kayran agave bitkisinin Ölçülü Amerika ve Meksika kökenli endemik benzeri soy olduğunu kaydeden, Ayvalık Belediyesi’nde görevli orman mühendisi Orçun Bacaksız, ülkemizde ise Iye ve Akdeniz kıyılarında yetiştiğini dile getirdi.

Çiçek açarak boyu yaklaşık 10 metreye erişen bitkinin özellikle peyzaj süslemelerinde kullanıldığının altını çizen Bacaksız, “Bu bitkinin yeryüzü kocaman özelliği 60 ile 100 yıl beyninde çiçek açması ve çiçek açtıktan bilahare bile çürüyerek yaşamını yitirmesidir.” dedi.

Kaktüsgillerden olan bitkinin Orta Amerika’üstelik üretilen agave şurubunun, glikoz içermediği için tatlandırıcı olarak kullanıldığını kaydeden Bodur, “Ayvalık’ta bile Sahilkent Mahallesinde iki adet agave bitkisi açmış durumda. Kısaca 10 metreye yakın boyu uzayabilen bu nebat çiçek açtıktan sonradan dahi yaşamını kaybedip saf ortama karışacak.” ifadelerini kullandı.

Bu nebat dünyanın değme bölgesinde yetişen ayrımsız garip olmadığını vurgulayan Bodur, “Dünyanın bulunmaz yerlerinde yetişmekte ve tropik abuhava koşullarını sevmektedir. Ülkemizde de Iye ve Akdeniz sahil şeritlerinin tropikal iklime andıran olmasından ortalık bu bitki bu bölgelerde artağan miktarda yetişip çoğaltılabiliyor. Biz üstelik Ayvalık Belediyesi adına bu bitkiyi peyzaj alanlarımıza diktiğimiz gibi, yalnız başına yetişenler de var. Ama bu yıl itibariyle ilçemizde iki nüsha agavenin çiçek açtığını gördük. Kaktüs familyasından olduğu ve bir iki su istediği için yetiştirilmesi kıytırık olabiliyor. Söz Gelişi bu bitkiden tıpkı kıvılcım kesip, kurak iklime erbap tıpkısı bahçedeki toprağın yüzeyine ekildiğinde verimli miktarda yetiştirilebilir.” diye konuştu.

Sokaklarındaki kaktüsün çiçek açıp çabucak 10 metrelik ongun haline geldiğini kaydeden Sahilkent Mahallesi Matbuat Deniz Boyu Sitesi sakinlerinden Hüseyin Tavas birlikte yazlığına geldiği mayıs ayından bu yana agave bitkisinin çiçek açtığını ve tezelden büyüdüğünü gözlemlediğini belirtti.

Tavas şunları söyledi:

“Yemeden Içmeden 15-20 aktarılma içerisinde bu boya ulaştı. Boyu uzadıktan sonradan dalları çıkmaya başladı. Kestirmece 10 dönüş sonra da bu dalların üstünde çelenk şeklinde beyaz zehir renkte çiçekler açtı. Demin bu beyaz zehir çiçekler sararmaya ve evlat saçmaya başladı. Bu tohumlardan bazıları bizim bahçeye uçuştular. Bu tohumları inceleyince çiçeklerin uçlarında sanki tıpkı paraşüt şeklinde ayrımsız şeyler vardı. Bir yakınım bu bitkiyi henüz önceki gördüğünü belirterek, Mersin’deki ayrımsız arkadaşını aradı. O devir bu ağacın agave olduğunu anladık. Bu nebat sayı farkı 80 yıl yaşar, aynı nöbet çiçek anahtar ve çiçek açtıktan sonraları bile 2 sene büyüklüğünde tohumlarını saçar ve ömrünü tamamlar.” dedi.

Share: