“Aziziye Destanı” şehitleri anıldı

Erzurum’dahi Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 145 yıl geçmiş yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı’nda, Aziziye Tabyaları’nda şehit olanlar için anma etkinliği düzenlendi.

“93 Selim” namına da bildik savaşın yeryüzü kırıcı muharebelerinin yaşandığı ve ellerindeki baltalarla cidal meydanına koşan halkın desteğiyle düşmanın bozguna uğratıldığı tabyalardaki destani zaferin anma etkinliğinde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Verimli okundu, yakarış edildi.

Sultan 2. Abdülhamit’in fermanı ve Erzurumlulara teşekkürname yazısının okunduğu programda, savaş döneminde tüvana yaşta gösterdiği şişman kahramanlıkla bilinen Valide Bayan’un temsili canlandırması yapıldı.

Mader Eş’un kabrinin mülakat edilmesinin peşi sıra Büyükşehir Belediyesi mehterler ekibi eylem yaptı.

Vali Okay Memiş, gazetecilere, Erzurum’un kahramanlarıyla ünlü bire bir kent olduğunu söyledi.

“Halkın mücadelesiyle yayılmacı güçler anlayışsız püskürtülüyor”

Osmanlı’nın ağırlık günlerinde yayılmacı güçlerin saldırısı karşısında ordunun et kafalı daralmak zorunda kaldığını rapor fail Memiş, şöyle konuştu:

“Yayılımcı güçlerin Aziziye Tabyasına kadar saldırması sonucunda esasta sivil vatandaşlarımızdan oluşan tıpkı ekip, Erzurum’de faal o dönemin imamlarından birisinin selasıyla şişman tıpkısı bilinçle Mehmetçiğin yanına tabyalara koşuyor. Valide Eş, beşiğindeki bebeğini bırakıyor, ‘Evladım annesiz büyür ama vatansız büyüyemez’ lafıyla cereyan ediyor. Anadolu kadının hangi kadar şuurlu, vakarlı ve yurtsever olduğunun çokça sarih delili niteliğinde. Kazmasını, küreğini, baltasını, silahını düzlük tabyalara koşuyor ve o zaman kestirmece 500 şehidimiz var. O mücadeleyle beraber emperyalist güçler ansız püskürtülüyor. Bu bizim için galibiyet oluyor ve bu direnişler çokça şanlı.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Evre ise Osmanlı’nın serencam günlerinde birçok cephede savaştığını hatırlatarak, “Ruslar’ üstelik bu cepheden Osmanlı’ya saldırıyor. Tabii Osmanlı son dönemi olduğu üzere şaşkın duruma düşmüş. Askerimiz burada halkla alay malay iri aynı yiğitlik örneği sergiliyor. Bilcümle şehitlerimize yağmur diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde baştan bire bir günleri sanki yaşar gibiyiz. Zaman tekerrür deniyor. Filhakika 100 yıl önceki yaşanan hadiseleri şimdi de yaşıyormuşuz kabilinden çevremiz biberli çemberi içerisinde. Hamdolsun işlek budun ve devlet sloganıyla ahali ele vererek bilcümle bu sıkıntıları aşma gayreti içerisindeyiz.” diyerek konuştu.

Törene katılan Mader Bayan’un torunu Gülsüm Çaparoğlu, annesinin 10 yaşına kadar Ana Hatun’la büyüdüğünü anlatarak, “Keşki onun durumuna ulaşabilseydik, tığ birlikte onu yaşayabilseydik. Dedemden ve annemden yaptığı çok özverileri duydum ama müstehap ve sevgili, canını her şeye feda fail bire bir insanmış. Çekicilik duyuyorum. Keşke ben bile torunu namına o büyüklüğünde şeylere katılabilsem ve dizge açısından onun üzere özveren olabilsek.” ifadelerini kullandı.

Programa, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Beceri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Hissetmek, İl Bitirmiş Komutanı Albay İlker Parıltı, gurur müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Share: