Aziziye Destanı’nın 145’inci sene dönümü törenle kutlandı

Aziziye Destanı’nın 145’inci yıl dönümü törenle kutlandı

ERZURUM – Osmanlı-Rus Savaşı’nda başta Aba Hatun görünmek amacıyla Erzurumluların alplık destanı yazdıkları Aziziye Destanı’nın 145’inci yıldönümü törenle kutlandı.

Acımasız tehdidini gölge etmek için 1872 yılında Şehriyâr Abdülaziz yoluyla Fosfor Mustafa Gösterişli yönetiminde Erzurum- Kars karayolunu taharri altında sancımak için Tümden Dağı’na yaptırılan, 3 tarafı toprağa batmış Aziziye Tabyası’nda halkın yazdığı alplık destanının 145’incşi yıldönümü nedeniyle Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi eliyle tören düzenlendi. . Tören Valilik ve Büyükşehir Belediyesi eliyle düzenlendi.

Törende Valide Kadın canlandırılması balaban candan izlendi. Kur’an tilavetinin peşi sıra protol Kocakarı Eş mezarlığını ülfet ederek karanfil bıraktı. Program mehteran takımının gösterisiyle son buldu. Mavera yandan seçkin yıl yapılan Aziziye tabyalarına reviş etkinliği ise bu yıl yapılmadı.

Törene katılan Erzurum Valisi Okay Memiş, yayılımcı güçlere alın taş ve sopalarla kazanılan bu savaşta aba hatunun önemini vurgularken birlik şehitlere minnettar olduğunu vurguladı. Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Sekmen’de yaptığı açıklamada Anne Kadın ve Erzurumluların yazdığı tarihin sene dönemini kutladığını belirtti.

Share: