Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada alıcı buluyor

Samsun’bile Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada alıcı buluyor.

Türkiye’nin genişlik artağan ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, türap biber yapımında beğenilen, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve etli yapısıyla murat görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi yapan Kesat Kederli, günde 80 ile 100 ton ortada kapya hasadı yaparak Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken almaç bulduğunu tabir eden Kederli, “Hem üretimini yapıyoruz hem üstelik köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz para kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının dahi yapılmasını istediklerini tamlayan Üzüntülü, şunları kaydetti:

“Samsun’dahi tekmil kuvvetli çözümleme laboratuvarı olmadığı üzere ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz haddinden fazla kaliteli ve aroması aranılan nitelikte. İhracat yapıyoruz ama ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün kalın kafalı yetişme riski var. Samsun’de bu laboratuvar olsa ihracatı kıytırık yapabiliriz. Hem ülkemiz hem bile tığ kazanabiliriz.”

Engin Albayrak de 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya gibi illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene ürün haddinden fazla sunturlu, bunun beraberinde fiyatı bile çokça domuzuna”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Bafra ve Çarşamba ovalarında makro miktarda göveri ve kâr üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin ton göveri üretildiğini ifade fail Kuvvetli, kapya biber üretiminin yoğunluklu olarak Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’bile, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin ton kapya biber üretimi yapıldığına bel eden Kuvvetli, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz kısaca 33 bin dekar alanda 129 bin tona andıran rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin eti haddinden fazla balıketinde. İsotu ile ünlü Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kuvvetli, Bafra’da kapya biberin közlenmesi ile ilişkin aynı üretimevi açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah artık dondurulmuş besin namına tüketilmesini birlikte ulaşmak istiyoruz. Takkadak kapya biber değil umum sebzelerin alelhusus Avrupa Birliği’nde yaşlanmış olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş sebze yemeği ile ilgili Bafra’de bir çalışmamız var. İnşallah onu bile andıran zamanda hayata geçireceğiz. O üstelik yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna kabil ülkelere sebze ihracatımız bitmeme edecektir. Bu sene mahsul çok güzelce, bunun yanında fiyatı da haddinden fazla iyicene. İnşallah hakeza devam ederse önümüzdeki yıl hem ilk teşrin alanlarını arttırmaya hem bile kullanım alanlarını arttırmaya bitmeme edeceğiz.”Share: