Bakan Çalım, Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman sosyal bölük projesi tanıtımında konuştu Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çekicilik, eskimemiş içtimai göz projesinin 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçireceğini, ekonomiyi güçlendireceğini, beniz binleri aşan sayıda insana gelişim kapısı açacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Kavim Kongre ve Firez Merkezi’nde Cumhuriyet Altını tarihinin sunu nazik sosyal basamak projesinin tanıtım töreni düzenlendi.

Bakan Çalım, burada yaptığı konuşmasına, “Bugün gençlerimize, emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize, özürlü kardeşlerimize evvel yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza bitmeyen şükranlarımı yeryüzü ediyorum.” sözleriyle başladı.

Çekicilik, 14 Son Teşrin 2003’te Rize Şişman Bölük Esas Atma Töreni’nde Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Değerli olan, milletin teveccühü ve takdiridir, bizim ölçümüz millettir. Yegane gayemiz, tek bire bir birey dışarıda kalmaksızın, aziz milletimizin topyekun mutluluğudur.” sözlerini hatırlattı.

Erek Çalım, Erdoğan’ın, o günden bugüne geçen 20 yılda, güçlükle gelirli vatandaşlar amacıyla nesir ettikleri milyonlarca yunak yuvayla “bir tane ölçüsü millet olan, milletiyle yekvücut olan ayrımsız devletin” şüphesiz ihdas edileceğini tam cihana gösterdiğini, bu ülkede, hayalleri da ellerinden alınan, yıllar yılı sülale alamayan insanlara düş olduklarını belirtti.

TOKİ’nin bu ufukla canla başla çalıştığını, tekmil 1 milyon 170 bin ev üreterek, dünyada nazir olduğunu anlatım eden Alım, 5 milyon vatandaşa eskimemiş yuva mutluluğunu yaşattıklarını söyledi.

Bakan Çalım, kentsel dönüşümle 3 milyon yuvayı dönüştürdüklerini, içerisinde tutum yollarından spor alanlarına, ulus kıraathanelerinden bisiklet yollarına kadar milletin gelişigüzel ihtiyacına yanıt veren 455 kavim bahçesini milyonlarca fidanla buluşturduklarını dile getirdi.

Çalım, “Bugün, Elazığ’üstelik, Malatya’üstelik, İzmir’dahi önce yaraları saran, ardından tarihinin sunu şişman dönüşümlerine imza atan bire bir Türkiye var. Antalya’bile, Muğla’de, Karadeniz’de tam facia alanlarında dev aynı yenilenmeyi gerçekleştiren bir Türkiye var. Milletine tutkun liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 85 milyon vatandaşının gelişigüzel birini sarıp sarmalayan, aktif aynı Türkiye var.” ifadesini kullandı.

“Bu iri hamle yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize iş kapısı açacak”

Gaye Hava, bugün millete, beniz binlerce eskimemiş yuvayı, bölük arsasını ve hisse senedi yerleri sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu iri adım 100 milyarları aşan yatırım değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize aksiyon kapısı açacak, ekmeğine atlatmak, aşına KAZANÇ katacak. Bizler üstelik inşallah, milletimizin iştahlı olduğumuz o pir dualarını alacağız.” dedi.

Türkiye’nin başarılarını hazmedemeyenlerin, Türkiye’ye fideist olmayanların olduğunu ifade fail Çekicilik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavrularımızın eskimemiş yuva sevincini sindiremeyenler, bu mutluluktan nasibini alamayanlar var. Onlar varsınlar bu güzellikleri anlamasınlar. Siz, bu güzellikler çoğalsın diye 2003’te TOKİ’yi tamamen baştan yapılandırdınız ve bizlere tıpkısı hedef yüklediniz. ‘Ev sahibi sıfır mikro gelirli tek ayrımsız vatandaşımız kalmayacak’ dediniz, biz dahi bu ahdi hesabına değirmek için mütemadi demeden çalıştık. Onlar 2007’da, bu cefakar milletin tırnaklarıyla kurduğu YANLIŞSIZ Partimizi bloke etmek amacıyla çalışırken; tığ, 250 bininci yuvamızı milletimize ihsan ediyorduk. Seyahat ihanetine kalkışıp sokakları yağmaladıkları o günlerde, tığ 450 bininci konutumuzun anahtarlarını, bayram gözyaşlarıyla insanımıza sunuyorduk.

2013’te yargı darbesinin arkasında temiz tutarlarken, tığ 650 bin yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’bile onlar, bu milletin bağımsızlığına kastetmiş darbecilerin önünden, tankların önünden kaçarken, tığ bayrağını yere düşürmeyen bu millete tamam 750 bininci yuvayı sunuyorduk. 2021’üstelik milletin hayrına yegâne ayrımsız adımı olmayanlar yabancı büyükelçilerden sufle alırken tığ, Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay, Gazi Başkentimizde, 1 milyonuncu yuvamızı kardeşlerimize, on binlerle gelişigüzel doğrulama ediyorduk.”

Gurur, bugüne büyüklüğünde olduğu kabilinden artık birlikte bahtiyar aileler amacıyla yuva ihdas yolundan dönmeyeceklerini belirterek, “Serencam nefesimize kadar kökleri bin yıl gerilere uzanan tıpkı geleceğin inşası üzere herhangi bir türlü imkanı seferber etmeye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu muazzez milletin hizmetkarı olmaya, tamlık ekibimizle, eksiksiz arkadaşlarımızla gelişigüzel aşkla, azimle, kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Alım, bu büyük projenin hayata geçmesinde destekleriyle Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a, mimar, mühendis ve işçilere emekleri üzere teşekkür etti.

Share: