Bakan Varank: Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Aksaray’dahi gerçekleştirilen TEKNOFEST’e katılarak, ” Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan memnunuz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede hiçbir ant dinmeyecek” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tuz Gölü’nde düzenlenen TEKNOFEST kapsamında roket yarışması programına katıldı. Festivaldeki stantları gezip, öğrencilerin çalışmalarını inceleyen Bakan Varank, TEKNOFEST’in önemine değindi. Festivale katılım talebinin gün geçtikçe arttığını ifade eden Vekil Varank, şunları söyledi:

“Burada gençlerimiz çok değişik kategorilerde, geleceğin teknolojilerinde, öz takımlarını kurarak yarışıyorlar. Tığ TEKNOFEST’e başladığımızda 14 değişik kategoride bulunan yarışmalar düzenliyorduk. O zamanlar 5 bin civarında takım yarışmalara katılıyordu. Bu yıl geldiğimiz noktada, 2022 yılında bilcümle TEKNOFEST Karadeniz’de 5 binden fazla, üste elan dahi aşkın takım, 600 bine mümasil yarışçı bizim yarışmalarımıza başvurdu. Şu anda Türkiye’nin gelişigüzel tarafında bu yarışmalar yapılıyor. Bundan geçmiş Ordu’daydık, Giresun’daydık, Trabzon’daydık. İşte zaman Aksaray’dayız. Türkiye’nin değme tarafında teknoloji yarışmalarıyla galeyan oluşturmaya çalışıyoruz.”Icra Vekili Varank, TEKNOFEST’in değerine özen çekerek, “Bugün burada liseden, üniversiteden mevrut öğrencilerimiz kendi geliştirdikleri roketleri yarıştırıyorlar. Değişik kategorilerde feza teknolojilerinde ve savunma sanayisinde çok balaban meal tabir fail roketlerini geliştirip, burada yarışmalarda özlük becerilerini sergilemeye çalışıyorlar. Tığ Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan basit memnunuz. Zaman Anadolu’nun yeryüzü ücra köşesindeki liselerimizde öğrencilerimiz, bu arada zahir bire bir düzentileme yapabiliriz, zahir topluluk çalışmasıyla bir roket geliştirebiliriz diye takımlarını, roketlerini tasarlayıp üretip burada Roketsan’ın destekleriyle bu yarışları yapıyorlar. Biraz önce öğrencilerimizin heyecanlarına zevcelik ettik” diyerek konuştu.’EN ÖNEMLİ YATIRIM, İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR’Nazır Varank, “Tığ en majör yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun bilincinde tıpkı kudret olarak 20 yıldır Türkiye’yi teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz. Bu manada bile bu yarışmalarda elde ettiğimiz başarılar bizi haddinden fazla kıvançlı ediyor. Henüz önceki bu yarışmalara kümeli gençlerimiz şu anda Roketsan’dahi Türkiye’nin defans sanayisinde yer majör projelerde çalışıyorlar. Elan önceki bilişim vadisinde robot göçüm, otonom çevirgeç yarışmaları düzenledik. O yarışmalarda müteharrik arkadaşlarımız bugün Türkiye’nin yer büyük otomotiv firmalarında istihdam ediliyorlar. Biraz önce benzeri takımımızla konuştuk. Pamukkale’den arkadaşlarımız elan ilk bu yarışmalarda yarışmışlar. Ama şu anda öz şirketlerini kurmuşlar. Zat girişimleriyle bu alanda, firmalarıyla Türkiye’nin ekonomisine ulama sağlamaya çalışıyorlar. İnşallah biz bu şuuru, bu bilinci, bu coşkuyu bitmeme ettireceğiz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede tek ant dinmeyecek” dedi.Share: