Bakanı Kurum, sosyal konut projesinde detayları paylaştı: Başvuruda aşama geliri şartı var

Evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu sosyal hane projesi için zaman başvurular başladı. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım vatandaşların projeye tehlikeli bandaj gösterdiğini ve başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Içtimai ev ve arsa satışı başvurularının Teşrinievvel ayı sonuna büyüklüğünde süreceğini açıklanan Vekil Kurum, müracaat açmak üzere şartları bile uzun uzadıya paylaştı. Çekicilik, “Başvuru yapacak vatandaşlarda İstanbul üzere arz aşkın net 18 bin lira, sıkı genelinde ise sunu aşkın 16 bin liralık olması şartı aranacak.” dedi. Icra Vekili antrparantez 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde daha çok konuk olduğunu belirterek ailesinin geliri ne kadar olursa olsun hane geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Nazır Gelgel’un konuyla ilgilendiren planlı basın toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare ortada değişecek. Fiyatları üstelik 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden bırakıt küsurat eş hisseleri olanların bile projeye başvuruda bulunabileceklerini tamlayan Bakan Alım “Sonra TC vatandaşı olanlar dahi bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Toplumsal konutu mir borcu bitmeden yapılamayacak. Fakat kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Vekil Gurur 18 yaşından iri tıpkısı çocuk varsa tıpkısı haneden 2 başvuru yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT ARSA VAR”

Ev gayeli arsa satışına ilişkin bilgi veren Bakan Çalım şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, öz evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki nev arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak ev büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan hep denk ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bire bir yöntemle arsasını alacak. İkincisi ise; paydaşlı parseller olacak. Burada birlikte basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan hep kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle, gine 10 sene vadeyle ve faizsiz bire bir şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

YER VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki bir değişik yatırımın ise bakir işyerleri olduğunu belirten Bakan Kurum “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin bakir işyeri yapıyoruz. Basit ve ılımlı ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına şişman katkı sunacak. Bu işyerlerinin birlikte ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer vadeyle sanayicimiz, dinç girişimcilerimiz yeni işyerlerinden istifade edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Ilk Teşrin ayı sonuna kadar sürecek. İnşallah önce temellerimizi bölük hizip, Son Teşrin- Ara kabil atıyoruz. Gene arsa ve endüstri işyeri için başvurularımız 10 Ekim’üstelik başlıyor, 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde üstelik bitmeme edecek. İlk hamle konutlarını maksimal 2 sene zarfında bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin tahminî 900 milyar lira yatırım değerine ehil olduğunu ifade eden Nazır Gelgel “Çarpan etkisiyle, 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe misil açacağını hesaplıyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: