Balıkçı Kenan Balcı: “Bu yıl fiyatlar düşecek vatandaşları dörtte tıpkı fiyatına balık şart”

Denizlerde av yasağının kalkmasına kısa tıpkı süre kaldığında balıkçılar, yıpranmamış sezona hazırlanıyor. Beylikdüzü’nde mevcut Balıkçı Kenan Balcı, alelhusus hamsi, pelit ve ateş balığı’nın eli nimetli artağan çıkmasını beklediklerini anlatım ederek, “Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte aynı fiyatına balık araç. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi.

1 Ilkgüz itibari ile denizlerde avlanma yasağının kalkmasına dar günler kala balıkçıklar bakir sezon hazırlıklarını layenkati benzeri şekilde sürdürüyor. Balıkçılar, bu sezon açılışında verimli artağan sivri, hamsi ve ateş balığı’nın çıkmasını bekliyor. Dört buçuk aylık aranın arkası sıra Beylikdüzü’nde kâin Balıkçı Kenan Balcı, eskimemiş sezona amade olduklarını ve denizlerdeki araştırmalarına bakarak bu yıl pelit, ateş balığı ve hamsinin artık olacağına belirtti.

“Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte aynı fiyatına balık şart”

Müstemirren Besmele demeye amade olduklarını belirten Balıkçı Kenan Balcı, ” Türkiye’deki balıkçılarımız dört gözle 1 Ilkgüz tarihini bekliyor. Dört buçuk kamer aradan bilahare ‘Müstemirren Bismillah’ diyecekler ve balıkları avlamaya başlayacaklar. Kem yüzyıllık tecrübelerime dayanarak bu yıl kar yağışı ve yağmurlar yolları kesti ve ovalardaki bilcümle kurtçukları yani yemleri denize sürükledi. Şita fena hâlde geçti bu yüzden haddinden fazla ümitliyiz. İlk başlarda palamut haddinden fazla çıkıyor. Marmara, Karadeniz, İğneada gibi yerlerde oltamızı saldığımızda palamut çıkıyor. O yüzden palamuttan çokça ümitliyiz. Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte benzeri fiyatına balık eşya” dedi.

“İnşallah bu sene sata sata yorulacağız”

Vatandaşların bir iki balık tükettiğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Balcı, “Halkımız balığı az yiyor. Hiç yemeyenler de 200 gram balık yesinler. Balık ve bahir haddinden fazla koskocaman. Halkımız mal kazanmanın peşinde ama bahir hangi kadar mübarek ayrımsız madde. Oltanı atıyorsun ve 5 kilo balık tutuyorsun 200 teklik dünyalık kazanıyorsun. Marmara ve Karadeniz Türk halkına aynı armağandır. Bilcümle balıklara doyacağız. Hamsi, istavrit gibi denizin değme tarafında ve lep şeritlerinde balıklar gözüküyor. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi. – İSTANBULShare: