Balıkesir bilim! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir’de toplu açılış töreninde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tığ göreve geldiğimizde 30 bilyon dolarlık aynı ihracatımız varken, bugün daha çok 250 milyar dolara yaslandık. Türkiye ya. Burası kasaba devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı Ganyan masa bundan anlamaz. Onlar elan adaylarını tespit edemediler.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Kuva-yı Milliye Meydanı’nda düzenlenen Balıkesir OSB, Çamlık Millet Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Özge Projelerin Toplu Açılış Töreni”nde yaptığı konuşmada, afiyet alanında İvrindi, Marmara ve Gömeç kaza hastaneleri, ilçelerdeki ocak sağlığı merkezleri, Bandırma Gaga Diş Sağlığı Merkezi ile mütenevvi hastanelere yapılan ek binaların resmi açılışlarını dahi yaptıklarını söyledi.

Karesi Buğulu Hizmet Evi ve Iyileştirme Merkezi’nin, türlü kurumların hizmet binalarının, erke yatırımlarının, İller Bankasınca finanse edilen enfrastrüktür ve Eti Maden yatırımlarının açılışlarını gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Durmak namevcut, yola devam. Çalışacağız, üreteceğiz, istihdam sağlayacağız ve evelallah ihracatımızı birlikte bununla patlatacağız. Biz göreve geldiğimizde 30 bilyon dolarlık tıpkısı ihracatımız varken, zaman bundan sonra 250 bilyon dolara yaslandık. Türkiye ya. Bura kasaba devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı masa bundan anlamaz. Onlar daha adaylarını tespit edemediler.” diye konuştu.

Erdoğan, ulaştırmada, Nem Manyas yolunun, Dalan Havalimanı terminal binasının, sulamada Ardıçtepe Barajı ve sulamaları ile türlü dere ıslahlarının açılışlarını yaptıklarını dile getirdi.

Belediyelerin tamamladığı çokça makro yatırımlar olduğunu tamlayan Erdoğan, Büyükşehir Belediyesinin defa yapımı ve düzenlemesi, dinlenme kampı alanı yapımı, restorasyonlar, spor tesisleri, kenar düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları, enfrastrüktür projeleri üzere çokça sayıda ürün ve hizmeti gerçekleştirdiğini anlattı.

Erdoğan, Altıeylül, Karesi, Bigadiç, Havran, Kepsut, Dursunbey, Burhaniye, Edremit kaza belediyelerinin üstelik haddinden fazla sayıda kitap ve hizmeti şehre kazandırdığını belirterek, “Balıkesir ve ilçelerindeki organize sanayi bölgelerimizde yatırım bedeli 7,6 şeş milyarı güzeşte, güncel değerlemeyle da 28 milyara yakın 42 yapı hür teşebbüs kuruluşlarımız yoluyla yapılarak üretime geçirildi.” şeklinde konuştu.

Tüm bu kamu ve hür teşebbüs yatırımlarının şehre hayırlı ve artımlı olmasını dileyen Erdoğan, bu yatırımları şehre kazandıran, bakanlıkları, kurumları, belediyeleri hür teşebbüs firmalarını kutlama etti.

“Balıkesir’üstelik mecmu 3 bin 900 bölük düz yazı edeceğiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, Balıkesir’in nereden nereye geldiğini tabir edebilmek amacıyla akıbet 20 yılda şehre kazandırdıkları eserleri hatırlatmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Sonuç 20 yılda Balıkesir’e toplanmış 50 milyar liralık tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 4 bin 448 nüsha yeni derslik kazandırdık. Şehrimize ikinci heybet üniversitesi kendisine Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi’ni kurduk. Cahillik ve sporda 8 bin 279 yaşama kapasiteli yükseköğrenim az binaları açtık. 37 adet spor tesisi nesir ettik. Sağlıkta Balıkesir’e toplamda 2 bin 334 yataklı 32 hastaneyle birlikte 78 afiyet tesisi yaptık. Içtimai yardımlarda, Balıkesirli gerekseme sahibi vatandaşlarımıza toplam 4 bilyon liralık kök tahsis ettik. Altın kardeşlerim, biz vatandaşımızı sokakta bırakmadık. Her ant beraberinde olduk. bundan sonra birlikte birlikte olacağız. Yer ve şehircilikte TOKİ tarafından Balıkesir’da toplam 11 bin 814 bölük projesini hayata geçirdik. Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü iri basamak hamlesinin ilk etabı olan 250 bin içtimai konut projesi çerçevesinde Balıkesir’dahi hep 3 bin 900 ev nesir edeceğiz. ‘İlk evim, geçmiş hisse senedi yerim’ adını verdiğimiz projemize şu esas kadar Balıkesirli vatandaşlarımız marifetiyle hangi kadar müracaat var biliyor musunuz? 42 bin başvuru yapıldı.”

Kentsel tahavvül çalışmaları kapsamında Balıkesir’üstelik 2 milyon metrekare alanda çalışmaların sürdüğünü anlatan Erdoğan, şehre kazandıracakları kavim bahçelerinden Kızpınarı ve İvrindi’yi tamamladıklarını, Savaştepe, Sındırgı, Kepsut ve Havran’daki projelerin yapımına dahi bitmeme ettiklerini söyledi.

Erdoğan, ulaştırmada 2002 yılına büyüklüğünde Balıkesir’e yapılanın 76 kilometre mukassem misil olduğunu belirterek, “Olur tığ hangi yaptık? Bu 76 kilometreyi biz 690 kilometreye çıkardık. Farkımız bu. İstanbul- İzmir otoyolunun 106 kilometrelik kesimi üstelik nereden geçiyor? Balıkesir’den geçiyor. Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Bandırma, Balıkesir- Manisa arasındaki çipo yollarını modernize ederek elektrikli ve sinyalli hale getirdik. Gökköy Geri Hizmet Merkezini kazandırdık. Balıkesir’i çabuk tren ağlarına bağlayacak olan Osmaneli, Bursa, Bandırma, Balıkesir hattının şu anda inşaatı sürüyor.” şeklinde konuştu.

Balıkesir’da 2 pasaj havaalanı bulunduğunu belirten Erdoğan, Herif Seyit Hava Meydanı’na almanak 3 milyon kapasiteli, Balıkesir Havalimanı’na ise almanak tıpkısı milyon muvakkat kapasiteli terminal binası yaptıklarını aktardı.

“Balıkesirli çiftçilere toplamda 4,6 bilyon lira tarımsal destek verdik”

Ekincilik ve ormanda Balıkesir’e 8 baraj ile 7 akmaz yaptıklarını, 9 baraj ve iki göleti birlikte mensur ettiklerini kaydeden Erdoğan, serencam 20 yılda inşa ettikleri projelerle 702 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, 178 bin dekar tarımsal araziyi henüz sulamaya açacaklarını tabir etti.

Cumhur Reisi Erdoğan, Balıkesir ve ilçelerinde mensur ettikleri 58 öz ıslahı ile 43 iskân yeri ve 429 bin dekar araziyi ötede zararlarından koruduklarını vurgulayarak, “Balıkesirli çiftçilerimize toplamda hangi büyüklüğünde destek verdik biliyor musunuz? 4,6 bilyon teklik tarımsal destek verdik. Mösyö Eksiksizlik diyor ki; ‘Çiftçiler açgözlü. Çiftçilere ayrımsız özdek verilmedi’. İşte buyur. Ben resmi nicelik veriyorum. Masada, aldatmaca değil bu. Uran ve teknolojide 4 kullanılmamış birleştirme sanayi bölgesi, tıpkısı teknopark ve 10 araştırma ihya merkezi kurduk.” ifadelerini kullandı.

Enerjide ise 244 bin gaz abonesi bulunan Balıkesir ve 44 ilçesine doğal gaz arzı sağladıklarını kaydeden Erdoğan, ileriki süreçte Ayvalık, Balya, Gömeç, Manyas ve Sındırgı’ya doğalgaz arzı sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

(Sürecek)

Share: