Balıkesir yerel haberi… Ayvalık Belediyesi’ne Tarihi Kentler Birliği’nden Uygulama Ödülü

Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Esirgeme Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Ayvalık Belediyesi, Georgala (Yorgola) Hanı’nın restorasyonu ve Ayvalık Belediyesi Hizmet Binası olarak işlevlendirilmesi zımnında uygulama ödülüne değer görüldü.

Tarihi Kentler Birliği’nin 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Himaye Proje ve Uygulamalarını Teşvik Yarışması’nın sonuçları muhtemelen oldu. Bu sene 34 organ belediyenin bütün 67 projeyle katıldığı yarışmada Ayvalık Belediyesi, Georgala (Yorgola) Hanı’nın restorasyonu ve Ayvalık Belediyesi Hizmet Binası adına işlevlendirilmesi dolayısıyla uygulama ödülüne değer görüldü.

Ayvalık Belediye Başkanı Sevinçli Olmuş, konuya ilgilendiren şunları söyledi:

“Tarihi binanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından hizmet amaçlı kullanılmaya başlanılan binada konuk ettiğimiz evcil ve yabancı misafirlerin bulundukları ortamdan haddinden fazla iri afiyet aldıklarını eksiltmek bizleri çok bahtiyar ediyor. Antrparantez vatandaşların işlemlerini kaplamak üzere geldikleri binanın avlusunda sıralarını beklerken yayınlarımızı okumaları, bulundukları tarihi binada, ululuk hastanesi ve vergi dairesi namına kullanıldığı dönemlere ait anılarını yaşamaları bizlere bile duygulu anlar yaşatıyor. Ayvalık’ımıza çokça yakışan bu tarihi binanın ödüle ayar görülmesi bizleri çokça nazik motive etti. Gitmek ki sunturlu işlere imza atıyoruz.”

TÖREN İSTANBUL’DA

Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasını sağlayan Prof. Dr. Kip Sözen’in hesabına verilen Koruma Nazik Ödülü, bu sene Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ise Yargıcılar Kurulu Özel Ödülü’ne değer bulundu. 7 proje ödülü, 7 uygulama ödülü, 8 devamlılık ödülü ve 9 muvaffakiyet ödülünün verileceği tören ise eylül sonunda İstanbul’da yapılacak olan Türkiye Kentler Birliği Sedir Toplantısı’nda düzenlenecek.

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI HIMAYE PROJE VE UYGULAMALARINI ÖZENDİRME YARIŞMASI NEDİR

2001 yılından bu yana planlı Esirgeme Özendirme Yarışması, Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin “kimlikli site” kavramını güçlendirmesini, kentin yeti mekanlarını geleceğe taşınmasını, aylak durumdaki yapıları restore ederek yeniden işlevlendirmesini ve ruhlu, etkin odaklara, kamusal alanlara dönüştürmesini destekliyor, motivasyon ediyor. Tek çatı ölçeğinde onarımlar ile çıkmaz, çarşı, mahalle kabilinden çokça boyutlu yürütülen kentsel mirası esirgeme çalışmaları bu konkur sayesinde tanıtılıyor, düzenlenen hediye töreniyle projeler sergileniyor ve ilişik kesimlerle paylaşılıyor.

Share: