Balkanların esenlik üssü, 651 sismik izolatörle depremlere alın çekinmezlik veriyor

Balkanların sağlık üssü, 651 sismik izolatörle depremlere karşı çekinmezlik veriyor

TEKİRDAĞ – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla 2 yıl geçmiş açılışı yapılan, ‘Balkanların Afiyet Üssü’ konumundaki Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi 651 sismik zelzele izolatörü ile çekinmezlik vermeye bitmeme ediyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut ve 10 ili etkileyen 2 nazik depremin şiddeti, sismik zelzele izolatörlerin önemini benzeri posta daha ortaya çıkardı. Benzeri yapının temeldeki sırtçı unsurların engel vermemesi ve binanın ana ağırlığı temeldeki kolonların konusunda bu izolatörler vasıtasıyla tutturulması sonucu binanın afet takkadak cereyan kabiliyeti kazanmasıyla beraber binanın kendi kendine beis vermesine engel olunuyor. İzolatörler sebebiyle binaya esneme payı bırakılarak çöküşler, nazik oranda engellenirken, sarsıntı hissi da iri oradan azalıyor.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla 2 sene önce açılışı yapılan, ‘Balkanların Sağlık Üssü’ konumundaki Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Site Hastanesi de 651 sismik hareket izolatörü ile yürek veriyor. Kahramanmaraş merkezli depremin arkası sıra ara sıra yaralılarda Tekirdağ Şehir Hastanesine getirilerek tedavi altına alındı. Marmara’da olabilecek temas depreme karşı, Tekirdağ Site Hastanesi, hem Tekirdağ’a hem de çevresindeki başka illere hizmet vermeye devam edecek.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Dr. Büyük Cengiz Koruyucu yaptığı açıklamada, “651 skor sismik izolatörümüz var. Birlik kolonlarımızın üstünde sismik izolatörler var. Bölgede muhtemel, tutum edilen bilcümle iri depremler hesap edilerek bu şiddete dayanılacak derecede mamul durumdadır. herhangi bir nâr yaşadığımızda hastanemizdeki sağlık aksamadan sürmesini seçmek için planlanmıştır. Toprak hastanemizde umum ülkemizin emrindedir” dedi.

Share: