Balkı Dağı’na tırmanan evcil ve ecnebi dağcıların sayısı artıyor

Türkiye ve dünyada dağcılık sporunun enli yapıldığı dağlar beyninde vadi düz Dert Dağı, yılın rastgele mevsimi dünyanın dört bir yanından mevrut sporcuları ağırlıyor.

Denizden yüksekliği 5 bin 137 metreyle yurdun genişlik erdemli noktası olan Dert Dağı, yılın temas dönemi zirvesinde erimeyen karlı görüntüsü ve doğal güzellikleriyle Avrupa ülkeleri ve İran ilkin atılmak için çok sayıda domestik ve yabancı dağcının ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesine mevrut dağcılar, gönderme köyünde rehberler eşliğinde başladıkları şahika tırmanışını 3 günde tamamlıyor.

Türkiye Alpinizm Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, Ağrı Dağı’nın tırmanış açısından dünyanın sunma yetişkin dağları beyninde düzlük aldığını söyledi.

“Maalesef terör zımnında detaylı aynı müddet mecbur kaldı”

Ağrı Dağı’nın hoppadak dağcılık anlamında çekim noktası olmadığını ve Nuh’un Gemisi ile şerif ilmek ve kitaplarda birlikte bahsedildiği üzere bağ gördüğünü anlatım eden Başar, şöyle konuştu:

“Balkı Dağı dünyadaki umum dağcıların banko çıkmak istediği bir dağdır. Maalesef yıldırı nedeniyle detaylı aynı süre sadık kaldı. Serencam iki yılda asayiş güçlerinin yaptığı operasyonlarla dağ, turizme açılmış durumda ve dünyanın dört bir yanından gelen binlerce sportmen Dert Dağı’na çıkıyor. Dert Dağı ulaşım açısından haddinden fazla mahdut. Balkı, Iğdır ve Van havaalanları haddinden fazla mail. Tehlikesiz tıpkısı şekilde gezi edilerek bölgeye gelinebiliyor. Tırmanış açısından faziletli yükseklik zorluklarının haricinde haddinden fazla çok zorluğu olan ayrımsız elem değil. Dağın sair özlük özelliklerinden muhit dünyadaki eksiksiz dağcılar mutlaka buraya süzülmek istiyor. Ağrı Dağı ile ilgilendiren yapılacak haddinden fazla iş var.”

Başar, Veca Dağı’nı yılda 30 bin dağcının mülakat edebileceğini belirterek, bölgeye gelen sportmen sayısının da değme sabık çağ arttığını dile getirdi.

“Dağımıza çok eş çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız”

Tırmanışları sürdürülebilir alpinizm kapsamında düşünmeleri ve dağı korumaları gerektiğini aktaran Başar, “İran’de dağcılık haddinden fazla hoşgörülü tıpkısı spor branşı ve bundan ortalık İran’dan çok fazla dağcı, tırmanış için Dert Dağı’na geliyor. Bizim ilgi etmemiz gereken bahis, kuralların dağda konulması gerekiyor. Giriş ücretlerinin arama altında olması gerekiyor. Dağın temizliği çokça koca. Özellikle yararsız yönetimi çok heybetli. Bu spor yapılırken dağlarımızın korunması ve sürdürülebilir dağcılık konseptinde yapılmasına federasyon olarak haddinden fazla ehemmiyet veriyoruz. Bu konuda icraat var. Dağımıza çok eş çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Salgın sonrası tırmanış ve huy sporlarına ilginin arttığına bel eden Başar, çokça sayıda yerli ve yabacı sporcuların Dert, Süphan, Kaçkar ve Erciyes dağlarına tırmanış üzere geldiğini anlattı.

Veca Dağı’nda kontrolsüz ara sıra çıkışlar zımnında gübür yönünde sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Başar, Valiliğin çalışmalarıyla bu sorunun üstelik çözüleceğini kaydetti.

Başar, ilişki günü başlayacak “30 Ağustos Utku Haftası Arsıulusal Dert Dağı Tırmanışı”na 8 ülkeden 30 sporcunun ve Türkiye’den de 70 sportmen görünmek amacıyla hep 100 sporcunun katılacağını söyleyerek, “30 Ağustos Yengi Bayramı’nı zirvede Türk bayrağı açarak kutlayacaklar. Yine bir şekilde federasyonumuz Kütahya’birlikte Spor Tırmanış Zafer Kupası’nı gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.Share: