BAŞKA ÇOCUKLARIN ÖLMEMESİ İÇİN BİSİKLETİYLE TÜRKİYE TURUNDA —

ADANA’birlikte, 9 sene önceki oğlunu düşünce tümörü ameliyatı sonrası kaybeden Kemal Yücel (44), eksantrik çocukların ölmemesi üzere çıktığı bisiklet turunda Düzce’ye ulaştı. Kemal Yücel gittiği değme yerde töz hücre bağışı konusunda insanlara bilgiler verdiğini, yapılacak bağışla tıpkısı çocuğun hayatta kalabileceğini söyledi.

Adana’bile 9 yıl önceki 6 yaşındaki oğlu Ulu Yengi Yücel’i düşünce tümörü ameliyatının arkası sıra kaybeden Kemal Yücel, kendisini toplumsal kalın projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Gelişmemiş sürece önce organ nakli sırası bekleyen tıpkı kişiye karaciğerini de bağışlayan Yücel, başka temel ve babaların üstelik döl acısı çekmemesi üzere uzuv ve ana göze bağışı konusuna ilgi bağışlamak adına bisikletiyle Türkiye turuna çıktı.

Bu kapsamda 25 ili gezen Kemal Yücel, Düzce’ye ulaştı. Derrace turunun amacını anlatan Yücel, ‘Kök hücre ve organ bağışı konusunda içtimai bilinci arttırmak namına bisikletimle Türkiye turuna çıktım. Tahminî 60 aktarılma sürecek olan derrace turumun bugünkü durağı Düzce oldu. 10 Ağustos’ta Adana’dan yola çıktım. Gün Doğusu ve Güneydoğu bölgelerini geçtikten sonra Karadeniz’e bağlandım. Karadeniz deniz boyu yolu üzerinden dahi yola bitmeme ettim. Bundan sonraki rotam Sakarya, Kocaeli, İstanbul’dan sonradan Çanakkale’ye kaide çevirmeye devam edeceğim. Daha sonraları Çanakkale’den Veli kıyılarına inerek tekrar Adana’üstelik bitiş yapacağım’ dedi.

KENDİMİ ÇOCUKLARA ADADIM

Oğlunu kaybettikten sonra geçirdiği kavi sürecin peşi sıra kendisini çocuklara adadığını belirten Yücel, ‘Amacım hastanelerde aktarım muntazır lösemi hastalarının aramış olduğu dönerlere ulaşabilmek. İnsanlar üs göze bağışının çokça yumruk olduğunu düşünüyor. Meğerse dem ödeme yöntemi ile kan kanseri hastası çocukların hayatı kurtulabilir. Ego 9 yıl ilk bu sebeple uşak acısı yaşadım. Oğlum Mürtefi Utku elan 6 yaşındaydı. Yengi’nun organlarını bağışladık. Utku bambaşka çocuklara hayat verdi. Buhran dönemi yaşadım ve bunalım döneminden geçmek için hayatımı çocuklara adadım’ diye niteleyerek konuştu.

KARACİĞERİNİ BAĞIŞLADI

Hiç tanımadığı aynı kişiye karaciğer bağışında bulunduğunu ve o kişinin hayatının kurtulduğunu belirten Yücel, ‘Yaptığım çalışmalarda anne temam bilcümle dallar oldu. Yengi’nun organlarını bağışladım, ben güzeşte yıl tek tanımadığım birine uykuluk bağışçısı oldum. Karaciğerimden bir kıvılcım makbuz, tıpkı hastaya verildi ve pestil hayatta kaldı’ ifadelerini kullandı.

KÖK GÖZE BAĞIŞI İSTEĞİNDE BULUNDU

Yücel insanların hamur hücre ve organ bağışından korkmamalarını atlaya zıplaya, şöyle konuştu

‘İnsanlar töz göze bağışında evet üstelik aza bağışında hep korkuyorlar. Kavisli bilgiler var ve ben bu bilgilerin akilane bilgilerle değiştirilmesi gerektiğine inandım. Bu yüzden bisikletle yollara çıktım. Bisiklet yardımıyla elan fazla insana birlik ediyorum. Gittiğim seçkin yerde insanlara cins hücre bağışını anlatıyorum. Diyoruz kim 18-50 yaş aralığındaysan, kronik tıpkı hastalığın yoksa Kızılay’a her an 3 tulum kan vermekle önce adımı atabilirsin. Yapılan analizlerde uygunluk çıkarsa üs hücre alma çalışması yapılabiliyor. Alınan bu asıl hücre hastaya verildiğinde sökel hayatta kalıyor. Yalnız ve hemen soluk verme yöntemi ile bir çocuğun hayatını yetmek varken, o çocuğun ölümüne izleyici kalamayız. Ben 1 aydır yoldayım yalnız 1 ayda 4 çocuğumuzu kaybettik. Tıpkısı çocuğumuz var, durumu bibi şiddetli. Sabık ay kardeş kardeş ettim. 10 yaşında bala ‘Ben öleceğimi biliyorum, çünkü ilik bulunmadı’ diyor. ‘Ego kardeşimi göremeyeceğim, ona çiftteker sürmeyi öğretemeyeceğim’ diyor. 10 yaşında çocuk öleceğini biliyor?Share: