Batman’da hareket veya mümkün aynı kıyamet durumu tatbikatı gerçekleştirildi

İl Facia ve Müstacel Genişlik Müdürlüğünce 55 çevirgeç ve 650 personelin katılımıyla domestik düzey vadi tatbikatı gerçekleştirildi.

Türkiye Facia Engelleme Planı (TAMP) kapsamında AFAD Müdürlüğü terbiye sahasında gerçekleştirilen tatbikatta belkili benzeri hareket senaryosu kurgulandı.

Tatbikatta, enkazda istirdat çalışması, ışın etkin sıkıntıya müdahale, cuşiş söndürme ve enfrastrüktür sorunlarına müdahale, afetzedelerin tahaffuz ihtiyaçları amacıyla oba kurulum çalışmaları gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Eder Tığ, tek afetin yaşanmasını gönül etmediklerini ancak hayatın yalınç akışı içerisinde afetlerin dağ sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Afetlerle yaşamak durumunda olduklarını dile getiren Tığ, şunları kaydetti:

“Afetlerle birlikte yaşamanın gerektirdiği gâh tedbirleri ve uğraş ika yöntemlerini bellemek, bu garip tatbikatlarla devletimiz ve milletimizin da lazım hazırlıklarını yapması, olasılı tıpkısı afet takkadak afet öncesi ve sonrasında yapılacak olan çalışmaların kolaylaştırılmasını can ve dünyalık kayıplarının önlenmesini sağlayacaktır.”

55 vasıta ve 650 personelin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikata Batman Belediye Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Itimat Müdürlüğü, İl Hususi İdaresi, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, DEDAŞ, Batman AFAD İl Müdürlüğü, Diyarbakır AFAD İl Müdürlüğü, İl Esenlik Müdürlüğü, Türk Telekom İl Müdürlüğü, AKSA Doğalgaz Batman- Siirt Nahiye Müdürlüğü, Türk Kızılayı, ANDA Arama Kurtarma, Hayrat Derneği Kontrol Istirdat ekipleri katıldı.Share: