Beklenti Karan FK teknik direktörü Ayrıksı İnpınar, Türkiye’de karı futbolunu değerlendirdi

Hedeflerinden bahseden İnpınar, öncelikli hedefinin çalıştığı kulübü başarılara atmak olduğunu söylerken, Türkiye’yi avrupa’birlikte temsil etmek, hayır sporcular desteklemek ve karı futbolunu gür yerlere germek istediğini dahi belirtti.

Ümit Karan Futbol Kulübü maharet direktörü Başka İnpınar’ın, Semavi Futbolist dergisine verdiği mülakat;

-Biraz kendinizden bahseder misiniz okuyucularımız sizi tanısın.

Öncelikle merhabalar! 1981 İzmir doğumluyum. Spor yönetimi ve Davet Merkezi bölümleri namına iki civar lisans mezunuyum. Kategorik tedrisat, egzersiz ve spor bilimleri 3. dershane öğrencisiyim. Sporla olan her şeyi seviyor ve düşkünlük ediyorum. Bende bütün kabilinden sokakta erkeklerle ayak topu oynamaya başladım. 93 yılında bir gazetede karı topçu aranıyor başlığıyla Altay ast yapısı ve İzmir Öztürk Spor takımlarında 6 sene ayak topu hayatıma bitmeme ettim.

-Beklenti Karan FK ne zaman kuruldu?

Ümit Karan Deneyimsizlik ve Spor Kulübü ile iki yıl önce erkek yüksekokul kısmında tanıştık. Eş branşı üstüne Beklenti Karan’la müşavere gerçekleştirdik. Namına bozuk milli sporcu olarak eş liglerinde saha almasının kadın ligi üzere haddinden fazla değerli olacağını avrat liglerine bindi sağlayacağını anlattık. O dahi bizi kırmadı. Sağlıklı olsun şu anda takımımız bu mevsim 3. ligde ve U17 Zihayat Kızlar Liginde uğraş edecek.

-Henüz önceki çalıştırdığınız takımlar oldu mu?

Bundan önceki 6 yıl Antalya Demirspor kadın futbol takımında beceri mesul kendisine görev yaptım. Tekrar bu takımda de kadın takımının kurulmasında önderlik yapmıştım.

-Tıpkısı avrat maharet yönetmen namına avrat futbolunun ülkemizde gelişmesi için neler önerirsiniz?

Eş futbolu bizim oynadığımız zamana göre çok müterakki durumda. Bizim oynadığımız dönemde bir tane öbek vardı ve eş futbolu bu kadar oylumlu değildi. Ailelerimiz bile bizleri bu büyüklüğünde desteklemiyordu. Kadın futbolunun henüz fazla gelişmesi için öncelikle TV kanallarında maçlarımızın yayınlanması, eş liglerine, eş sporculara elan çok önem verilip ayvaz ligleriyle karşılık konuma getirilmesi ve temas kulübe kadın branşı açma zorunluluğu getirilmesi gerekmektedir.

-Takımınızın bulunduğu hava ve hedefleri nelerdir?

3. ligde savaşım ediyoruz. Tıpkı buçuk yıldır ongun hazırlandığımızı düşünüyorum. 26 Mart’ta geçmiş resmi maçımıza çıktık. Hedefimiz tabi kim böke koyulmak. Şampiyon olurken üstelik karakterimiz ve duruşumuzu bozmadan spora ve sporcuya uygun tıpkısı formaliteci içinde yolumuzda palazlaşmak istiyoruz. Milli takıma 2 oyuncu kazandırdık bu hedeflerimiz ortada evvel tam. henüz fazla sporcuyu milli takıma kazandırarak ülkemizi ve takımımızı yurtiçi ve elverişsiz dışında genişlik gür şekilde afişlemek istiyoruz.

-Sizin Değişik İnpınar olarak zatî hedefleriniz nelerdir?

Benim, öncelikle çalıştığım kulübü başarıdan başarıya koşturup böke yarmak, daha eğin liglere yükseltip şampiyonlar liginde ülkemi işaret etmek, ülkeme faydalı sporcu bakmak ve karı futbolunu iyiyerlere haiz isimlerden biri olarak hatırlanmak hedeflerim beyninde.

-Karı bedeninin ayak topu oynamaya müsait olmadığı ya dahi futbolun kadının üzeri şeklini bozduğu yolunda iddialar olmuştu bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Ayak Topu ayvaz egemenliğinin faziletkâr olduğu aynı dal olsa dahi bence kadına haddinden fazla yakışan ayrımsız dip. Biz kadınlar canlı yapıda ayrımsız zamanda tuttuğunu koparan savaşımcı yapıya sahibiz. Ego futbolun cisim şeklini evet da karı vücudunun futbol oynamaya müsait olmadığını düşünmüyorum. Tığ kadınlar istemediğimiz sürece hangi vücudumuz ne görüntümüz seçkin spor dalında olduğu kabil bu branşta birlikte bozulmaz, bu sporu yaparken dişiliğinden dahi karşılık vermeyen seçme kadını kutluyorum.

-Bire Bir avrat futbol takımı antrenörü yerine yetkililerden bu alanın gelişmesi amacıyla istekleriniz ve değişmesini istediğiniz çalışmalar nelerdir?

Kadın futbolunun elan aşkın gelişmesi için öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu’nun eş departmanına karı yöneticilerinin getirilmesi ve kadın futboluna daha çok ehemmiyet verilmesi gerekiyor. Antrparantez zir yapıya ehemmiyet verecek tarzda çalışmalar yapılmalı, ligler bodur devamlı değil birlikte elan detaylı soluklu olmalı, erkeklerle eşit imkanlar sunulmalı yani şu anda yegâne ihtiyacımız olan henüz fazla önemsenmek ve fiyat koşullar…

-Kadınların bile futboldan şişman paralar kazanabilmesi amacıyla sizce neler yapılması gerekir?

Hızlı şekilde gelişen teknolojide seyircili maçlar TV kanallarında temas takımın maçının çalışkan yayınlanmasının bu konuda bizi ileriye taşıyacağını düşünüyorum. Bu sene büyük kulüplerin şipşak kolaylıkla kâffesi kadın branşı açtı. Pekâlâ bu ebat eş ligleri üzere en yüce gelişmeydi. Deminden vakit denk şekilde maddi konular ve şartların eşitlenmesi olacaktır.

-Sair Hocam bize espas ayırdığınız üzere ve bu zevkli ve mülevven mülakat amacıyla Semavi Futbolist dergisi yerine size teşekkürname ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Bu evire çevire mülakat ve eş futbolunun sesi olduğunuz üzere takımım ve zat adıma Mavi Futbolist dergisine haddinden fazla teşekkürname ederim. Ayrıca Semavi Futbolist okuyucularına da Antalya’dan selamlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız.

Share: