“Biberli savaşçısı” dede ve babalarının mesleğini gururla sürdürüyorlar

Malatya’bile görevi sırasında martir sakıt babasının ardından itfaiyeciliğe başlayan Gökhan Çobanoğlu ile babası kadar itfaiyeci olan Furkan Ateşli ve ata mesleğini seçen Mevlüt Biaman, atalarının mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığında 7 yıldır görev özne 35 yaşındaki Gökhan Çobanoğlu, AA muhabirine, yangıncı olan babası Orhan Çobanoğlu’nun 2014’te arkadaşı ile göreve giderken araçlarının ilçe yapması sonucu şehit olduğunu, babasının vefatının peşi sıra kendisinin 2015 yılının Nisan ayında itfaiyede çalışmaya başladığını söyledi.

Küçükken babasının yanına geldiğini, itfaiyecilerin birbirleriyle yakınlığını, samimiyetini gördüğünü anlatan Çobanoğlu, “Aklımda on paralık babamın memat edeceği ve benim itfaiyede çalışacağım yoktu. Babam mesleğini çok severdi. ‘Tıpkı elan dünyaya gelsem itfaiyeci olurdum.’ derdi. 1999 depreminde İstanbul’daydı, Van’dahi sarsıntı olmuştu, Van’daydı. Sevdiği üzere her görevde yöre planda olurdu. Allah’a çokça şükür, mesleğini yüzünün akıyla yapmış. İnşallah oğlum üstelik itfaiyeci tamam. Şimdiden hayranlık duyuyor. Getirip götürüyorum, alışmasını istiyorum.” diyerek konuştu.

Babasına özenip yangıncılık okudu

İtfaiye emeklisi babasıyla benzeri mesleği seçen 27 yaşındaki Furkan Ateşin de mesleği sürdürmek üzere 2014’birlikte Akdeniz Üniversitesi Sivil Defans ve İtfaiyecilik Bölümünden mezun ve Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığında göreve başladı.

Ateşli, “Lise dönemlerimde itfaiyeye geliyor, yardımlaşmayı görüyordum. Tıpkı siren çaldığı ant koşarak yangına gidiyorlardı. İnsanların koşarak kaçtığı yerlere babamlar koşarak gidiyordu. Benzeri şekilde bizler üstelik şu dakika koşarak gidiyoruz. Çocukken babama kahraman gözüyle bakıyordum. İtfaiyeciliği seviyordum. Yangına giderken koşarak gitmeleri, fenomen durumunda özverili bire bir şekilde çalışmaları beni etkiliyordu. İtfaiyeciliği bu şekilde benimseyerek çalışmaya başladım. Babamla bir dönemde hizmet etmek istiyordum, yıldız olmadı, babam emekli oldu. Babamın mesleğini yaptığım üzere gurur duyuyorum. Mesleğimi bayıla bayıla icra ediyorum.” diyerek konuştu.

27 yıl itfaiyeci adına çalıştıktan sonradan emekli olan baba Şükrü Ateşin (60) ise oğlunun üstelik hakeza aynı mübarek görevi yapmasının gururunu yaşadığını belirtti.

Dedesine gösterilen merbutiyet itfaiyeciliğe olan ilgisini artırdı

İtfaiyecilerden Mevlüt Kıyıcı (43) birlikte ağababa mesleğini sürdürüyor. Hınzır, itfaiyeciliğe 2006 yılında başladığını, ayrımsız adı taşıyan dedesi Mevlüt Gaddar’nın mesleğini devraldığını anlattı.

Mevlüt Kıyak, “Çocukken dedemin itfaiyecilik yaptığı dönemlerde kendisiyle çarşıya çıkardık. Çarşıda herkesin dedeme ocumak duyması, elini öpmeye çalışması bende dedemin büyük tıpkı koca, balaban büyüklük ve dirlik sahibi aynı kayırıcı olduğu kanaati oluşturdu. Bundan muhit de insanların dedeme tıpkısı alp kabil bakmaları kul yangıncılık ateşini o zamandan harladı.” dedi.

İtfaiye Ofis Başkanı Mustafa Katipoğlu da çalışanların ailelerinden çıktı birbirlerini gördüğünü, bunun dahi dayanışmayı getirdiğini anlattı.

Görev şehidi Orhan Çobanoğlu’nun oğlunun bile itfaiyede çalışmasını haddinden fazla istediğini dile getiren Katipoğlu, “Kendisi göremedi ama belediyemiz bir vefa gösterdi. Gökhan kardeşimiz bugün babasının bıraktığı bayrağı elan ileriye nakil noktasında çaba ve çabalama içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Share: