Bilecik’te afetzedeler üzere deri imalatı başladı

Bilecik Belediyesi marifetiyle “Asrın felaketi” adına nitelenen Akdeniz, Güneydoğu Küçük Asya ve Doğu Küçük Asya bölgelerindeki 10 ili etkileyen depremlerden kötülük görenlerin barınması üzere oba üretimi başladı.

Afetzedeler için Bilecik Belediyesinin atölyesinde 10 yabanlık aynı takım, çadırların eroin aksamını hazırlıyor. Daha sonra Şeyh Edebali Hars ve Kongre Merkezinde oluşturulan atölyede Ahali Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğündeki kursiyerler ile fahri vatandaşlar tarafından çadırların kumaş kısımları hazır kuzuluk getiriliyor.

Çadırlar, soğuğa cebin mukavemetli olması üzere huysuz bire bir şekilde düzenleniyor.

Ayrıca ayrımsız ailenin barınması amacıyla vacip olan yatak, yastık ve hemayar gibi malzemelerin yanında ısıtıcı, elektrikli sobalar de çadırların süresince kullanılacak şekilde paketleniyor.

Afet bölgesinde belirlenecek yere kurulacak olan 100 çadırın bulunacağı deri kente jeneratör de kurulacak.

Bilecik Uray Başbuğ Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde deri ihtiyacı talebinin geldiğini belirterek, ahali yetişek ile eş kooperatifi ile üretime başladıklarını tabir etti.

Subaşı şunları kaydetti:

“Tecim ve Uran Odası’nın işbirliğiyle çadırların içine yatak, yastık, yorgan ve bire bir ihtiyaçları alacağız. Ayrımsız zamanda esnaf ve vatandaşlarımızın destekleriyle çadırların içerisini ısıtıcılar, elektrikli sobalarla donatacağız. Afet bölgesinde benzeri keçe şehir kurarak, vatandaşlarımıza biraz bile olsa koruyucu olmaya çalışacağız. Bu anlamda vatandaşlarımızın bizlere destek ve havari olmalarını de talep ediyorum.”

Share: