“Bilge Temel” Mevlüde Gailesiz, kundaklanan evinin önünden son yolculuğuna uğurlandı

– “Bilge Temel” Mevlüde Tendürüst, kundaklanan evinin önünden sonuç yolculuğuna uğurlandı

SOLINGEN – Almanya’nın Solingen kentinde Neo-Nazi 4 Alman can yoluyla kundaklanan evlerinde 5 ev ferdini yitiren “Hakim Ana” yerine bilinen Mevlüde Dinç amacıyla kundaklanan evinin önünde cenaze merasimi düzenlendi.

Almanya’de “Bilgili Asıl” olarak tanıdık Mevlüde Dinç, 30 Ekim’birlikte 80 yaşında hayatını kaybetmişti. Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Neo-Nazi 4 Alman eş yoluyla kundaklanan evinin önünde Canlı için cenaze töreni düzenlendi.

Törene Şimal Ren- Vestfalya Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst, TBMM Dışişleri Yarkurul Başkanı ve İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Rahat, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan ve Solingen Belediye Reisi Tim Kurzbach’ın beraberinde birçok yurttaş ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

“Bizim üzere, tüm ülkemiz amacıyla ayrı aynı yere sahipti”

Kur’an-ı Bonkör tilaveti ile başlayan tören Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Başbakanı Wüst’ün konuşmasıyla bitmeme etti. Mevlüde Zinde’i saygıyla anacaklarını belirten Wüst, “Bizim amacıyla, kamu ülkemiz üzere ayrı aynı yere sahipti. Haddinden Fazla iri tıpkı biberli yaşamasına karşın elini uzatıp barışçı ve uzlaşmacı oldu” dedi.

Solingen Belediye Başkanı Kurzbach ise, “Çokça üzgünüm, Mevlüde Canlı’i insanı kollarına kayran haddinden fazla şişman kalpli birisi adına tanıdım” ifadelerini kullandı.

“Genişlik anlamlı kelimeler haddizatında hepimizin burada toplanmasına vesile olan Mevlüde annenin bu gücüdür”

TBMM Dışişleri Yarkurul Başkanı ve İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç törende yaptığı Almanca konuşmada, “Sunma manalı kelimeler aslında hepimizin burada toplanmasına miftah olan Mevlüde annenin bu gücüdür. Durmuş amcaya söylememi istediği tıpkı husus var mı diye niteleyerek sordum kendisi, burada bizimle olan herkese ve duasını esirgemeyenlere teşekkürname etmemi istedi” dedi.

Tığ, “Zaman burada uğurladığımız birey, sevginin ve birlikte yaşamın sunu iri örneğidir. Neler sürdürmek zorunda kaldığını ve bunun karşısındaki sergilediği tavrı herhangi bir ant hatırlayacağız” ifadelerini kullandı.

Zihayat, memleketi Amasya’ya defnedilecek

Yapılan konuşmaların ardından Taze amacıyla cenaze namazı kılındı. Mevlüde Gailesiz’in cenazesi memleketi Amasya’ya götürülerek faciada ölen yakınlarının yanına defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan taziye telefonu

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Mevlüde Gailesiz’in vefatı zımnında, eşi Durmuş Gailesiz ve oğlu Kamil Genç’i telefonla arayarak başsağlığı diledi.

Mevlüde Güre’in eşi Durmuş Gailesiz’e taziyet mektubu gönderen Almanya Cumhur Reisi Frank- Walter Steinmeier ise, “Mevlüde Dinç, her cins sebebi olmasına karşın insanların iyiliğine olan inancını kaybetmemişti. Bu da onu ülkemizdeki dizge üzere ayrımsız görkem benzeri yapmıştı” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop üstelik taziye evini görüşme ederek, başsağlığı dileklerini iletirken, aralarında Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un üstelik olduğu bir nice siyasi ve sivil sosyete kuruluşu temsilcisi Tendürüst ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Birçok ödüle müstahak görüldü

Mevlüde Gailesiz yıllarca facianın acısını yaşamasına rağmen daima itidalli mesajlar vermiş ve bir nice ödüle layık görülmüştü. 1996’dahi Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Mevlüde Zihayat, 2003’te Friedrich-Ebert-Vakfı’nın Alman-Türk Ekin Haftalarında Ülfet Ödülü’ne ve 2015’te da Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Liyakat Nişanı’na layık görülmüştü. Mevlüde Gailesiz’in adına gelişigüzel yıl ırkçılıkla savaş fail kişi veya kurumlara “Mevlüde Gailesiz Madalyası” veriliyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında, Hars ve Turizm Bakanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle 1993 yılında yaşanan trajediyi ve ailenin yaşadığı acıyı anlatan “Bilge Esas – Mevlüde Tendürüst” belgeselinin galası yapılmış ve aynı isimdeki betik yayınlanmıştı.

Saldırganlar tahliye edildi

Solingen’deki rasist saldırıda, Rüya Güre (9), Gülistan Öztürk ve Hatice Zinde görüngü mahallinde, Gürsün İnce ve Saime Zinde ise dertli kendisine kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetmişti. Olaydan sonraları yakalanan saldırganlar yargılanmış, 4 ölçüsüz sağcı tendürüst türlü cezaevi cezaları almıştı. Saldırganların ikisi ise bereketli halden erkin bırakılmıştı. 1995 yılında cinayetten suçlu kâin failler cezalarını çektikten bilahare boşaltma edilmişti.

Share: