Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yetersiz referans sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu içre mevcut Sıkı Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ev başvuru sonuçlarının birinci fazda al oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi analiz, cazibe ve aplikasyon adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Mikro müracaat süreçlerini ‘analiz, çekim ve uygulama’ olarak 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli kaşkariko işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık yerine mecmu çalışmalarımızı bilgi odaklı tıpkısı şekilde hacısı hocası ile ayrımsız dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile analiz, tasrif ve uygulama olarak üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini bildirme akıcı şekilde, sunu bol, dinamik tıpkı eş güdüm ile yapmak. Öncelikle kül başvuruların cümlesi objektif bire bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tercüman olmak isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni eğitim tedrisat yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Düzentileme ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ev ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal adına tasdik edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul sayılan öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve sosyal uzanım kriterleri ana alınarak sayısal ortamda afaki tıpkı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına genişlik andıran nezaret yurdundan örtmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, düzen aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplanmış yurt başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda genişlik çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin yer faziletkâr ığrıp oranını gerçekleştirdik. Talih kendisine birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sınırlı faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkısı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik benzeri karşılama oranı ile hem de birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 il tüm ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde bile ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak için 41 yer merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: