Bir çağ evli kaldı, ‘Duman’ oldu

‘Bir dolaşma’ evli kaldığı eşine 5 yıldır nafaka ödeyen Kastamonulu 33 yaşındaki Mustafa Kötü’ın hayatı adeta kötü oldu. Türkiye’yi dolaşarak sesini duyurmaya çalışan Esrar’ın ödediği nafaka, sonuç minimum ecir zammıyla birlikte 1345 TL’ye yükseldi.

Kastamonu’nun merkeze tutkun Güreşçi köyünde tevakkuf fail 33 yaşındaki Mustafa Esrar, içtimai medyadan tanıştığı Ayşe ile iki yıllık birlikteliğin ardından 2017 yılının Teşrinievvel ayında evlendi. Eşinin yüzünü sadece nikah günü görebilen Esrar, ailesi ile gelişigüzel İstanbul’a döndükten sonradan benzeri daha haber alamadığı eşine metrukiyet davası açtı. Davanın görüldüğü tam mahiye 700 TL nafaka ödemeye mahkum edilen Tütün, son minimum sevap zammının arkası sıra ödediği geçimlik 1345 TL’ye yükseldi. Sesini ifşa etmek için mücadele fail Esrar, Samsun’la alay malay toplanmış 25 şehre yürüyerek yetkililere seslendi. Için alınan duruşma kararları nedeniyle sigortalı bir aha üstelik çalışamayan Tütün, 1398 km’lik yolculuğunda günde 1 şehri naşir, sesini duyurmaya çalışıyor.

“1 günlük eşime maaş 1345 TL nafaka ödeyen kişiyim”

Boşanamamasına karşın eşine para boyu geçimlik bayılmak zorunda bırakıldığına özen çekici Mustafa Duman, “Önceden 1 günlük nikahlı eşime aylık 700 TL nafakaya bağlanmıştım. Serencam minimal ücret zammıyla bin 345 TL nafakaya mahkum edildim. Bu nafaka üzeri boyu devam ediyor. 1 günce eşime maaş bin 345 TL geçimlik ödeyen kişiyim. Bu duruma aksülamel izah etmek için Kastamonu’dan İstanbul’a 2 yol, daha sonradan bile Kastamonu’dan Ankara’ya yürüdüm. Bu yolculuklarda benim kadar mağdurları gördüm. Türe, hususiyet yolundan gittim ama olmadı. Gerçek olduğumu düşündüğüm davalarda mal cezalarıyla karşılaştım. Cezaevine atıldım, iftiraya uğradım. Sonuç durağım üstelik Samsun oldu. Bundan önce 24 ile giderek toplamda 1398 km’lik yürüyüş yaptım. Geçimimi seçmek amacıyla Samsun’dahi orman kesimine başladım. 5 yıldır sigortam olamıyor. Hiçbir yerde sigortalı çalışamıyorum. Üstüme atılan iftiralar yüzünden primlerim de gitti. Ormandan kazandığım nukut ile yeniden yürüyüşe başlıyorum. Benim üzere tıpkısı sürü geçimlik mağduru var” dedi.

“Samsun 25. incelik, hep 1398 km yürüdüm”

Türkiye’deki şehirleri yürüyerek sesini reklam etmek istediğini vurgulayan Duman, “Samsun 25. ayrıntı. Seçkin dönüş benzeri ilde konaklayarak, yürüyorum. Şu anda 1398 km’ye ulaştım. 1 günlük evliliğe ömür boyu geçimlik verilmesinin sonlandırılmasını istiyorum. Çoluk-çocuğum yok. 1 günlük evlilik için bana sunulan karar zahir bire bir karar anlayamadım. Benim gibi üzeri boyu nafakaya çarptırılan dünyada ve Türkiye’bile namevcut. Bana göre haklıyım ama değişmeyen böyle. Imdi avukat da tutamaz ağıl geldim çünkü avukatların bu kanuna de gücü yetmiyor” diye niteleyerek konuştu.

Mustafa Tütün, 1 günlük eşi A. R. B. Kötü’a (26) ödediği mülk boyu geçimlik cezasından kurtulmak istiyor. – SAMSUNShare: