‘Bir gün’ evli kaldı, 5 yıldır nafaka ödüyor

‘Bir zaman’ evli kaldı, 5 yıldır geçimlik ödüyor

Son minimum ücret zammının peşi sıra ödediği geçimlik 1345 TL’ye yükseldi

SAMSUN – ‘Bir aktarılma’ evli kaldığı eşine 5 yıldır nafaka ödeyen Kastamonulu 33 yaşındaki Mustafa Kötü’ın hayatı adeta kötü oldu. Türkiye’yi dolaşarak sesini duyurmaya etkin Duman’ın ödediği geçimlik, akıbet asgari ücret zammıyla birlikte 1345 TL’ye yükseldi.

Kastamonu’nun merkeze vabeste Pehlivan köyünde eğleşme fail 33 yaşındaki Mustafa Yaman, toplumsal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki almanak birlikteliğin arkası sıra 2017 yılının Ilk Teşrin ayında evlendi. Eşinin yüzünü sadece nikah günü görebilen Esrar, ailesi ile gelişigüzel İstanbul’a döndükten sonraları tıpkısı henüz malumat alamadığı eşine metrukiyet davası açtı. Davanın görüldüğü sırada aylık 700 TL geçimlik ödemeye mahkum edilen Duman, sonuç asgari ecir zammının arkası sıra ödediği geçimlik 1345 TL’ye yükseldi. Sesini açıklamak üzere uğraş eden Esrar, Samsun’la alay malay hep 25 şehre yaya yetkililere seslendi. Karşı alınan mahkeme kararları zımnında sigortalı tıpkı işte de çalışamayan Duman, 1398 km’lik yolculuğunda günde 1 şehri bilgisiz, sesini duyurmaya çalışıyor.

“1 günlük eşime maaş 1345 TL geçimlik ödeyen kişiyim”

Boşanamamasına karşın eşine zenginlik boyu nafaka ödemek zorunda bırakıldığına ilgi çekici Mustafa Yaman, “Önceleri 1 günlük nikahlı eşime mahiye 700 TL nafakaya bağlanmıştım. Akıbet minimal ücret zammıyla bin 345 TL nafakaya mahkum edildim. Bu nafaka varlık boyu bitmeme ediyor. 1 günce eşime aylık bin 345 TL geçimlik ödeyen kişiyim. Bu duruma aksülamel belirtmek amacıyla Kastamonu’dan İstanbul’a 2 kez, daha sonra üstelik Kastamonu’dan Ankara’ya yürüdüm. Bu yolculuklarda benim kabil mağdurları gördüm. Hak, ülfet yolundan gittim amma olmadı. Hakikat olduğumu düşündüğüm davalarda dünyalık cezalarıyla karşılaştım. Cezaevine atıldım, iftiraya uğradım. Serencam durağım üstelik Samsun oldu. Bundan önceki 24 ilde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a seslendim. Cumhurbaşkanımız ile ahbaplık etmek istiyorum. Toplamda 1398 km’lik gidiş yaptım. Geçimimi hatırlamak amacıyla Samsun’de orman kesimine başladım. 5 yıldır sigortam olamıyor. Hiçbir yerde sigortalı çalışamıyorum. Üstüme atılmış iftiralar yüzünden primlerim dahi gitti. Ormandan kazandığım nukut ile gine yürüyüşe başlıyorum. Benim kabilinden bire bir sürü nafaka mağduru var” dedi.

“Samsun 25. ilim, bütün 1398 km yürüdüm”

Türkiye’deki şehirleri tabanvay sesini afişe etmek istediğini vurgulayan Kötü, “Amacım Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek. Samsun’dan da namına sesleniyorum. Buradan de namına ulaşamazsan Türkiye’nin 4 ayrımsız yanından namına ulaşabilmek için çabalayacağım. Samsun 25. ayrıntı. Her devir ayrımsız ilde konaklayarak, yürüyorum. Şu anda 1398 km’ye ulaştım. 1 günlük evliliğe para boyu nafaka verilmesinin sonlandırılmasını istiyorum. Çoluk-çocuğum bulunmayan. 1 günlük dünyaevi için bana sunulan karar şüphesiz ayrımsız değişmeyen anlayamadım. Benim kadar mevcudiyet boyu nafakaya çarptırılan dünyada ve Türkiye’de namevcut. Bana bakarak haklıyım amma karar hakeza. Bundan Sonra avukat da tutamaz hale geldim zira avukatların bu kanuna de gücü yetmiyor” diye konuştu.

Mustafa Kötü, 1 günlük eşi A. R. B. Kötü’a ödediği para boyu geçimlik cezasından sıyrılmak istiyor.Share: