Bitlis haberleri | Ahlat elması elverişsiz dışı pazarında

Çakal Armudu elması elverişsiz dışı pazarında

Çakal Armudu’ta hasat edilen elmalar yandaki ülkelere ihraç ediliyor

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde hasadına başlanan elmalar az dışına ihraç ediliyor.

Tadı ve aromasıyla bilinen Yabani Armut elmasında yılın geçmiş hasadı yapılırken, hasadı yapılan elmalar ihracatçı firmalarca mikro dışı pazarına gönderiliyor. Ahlat Kaymakamı Fikret Dokunaklı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nihat Acı ile birlikte ilçenin önemli elma üreticilerinden Saki Gültepe’nin metres elma bahçesini müzakere ederek berceste ve verimli soylu erki bir yıl diledi.

Elma müstahsil Saki Gültepe, bu seneki verimden kıvançlı olduklarını söyledi. Hasadı yapılan elmaların nazik çoğunluğunun ihracatçı firmalarca ancak dışı pazarına gönderildiğini belirten Gültepe, “Yaklaşık 15 yıldır meyvecilik yapmaktayım. 70 dekar elma bahçemiz var. Ağırlıklı olarak scarlet elma çeşidiyle üretim yapmaktayız. Ürünlerimizi ön illerden mevrut komisyonculara vermekteyiz. Meyveciliğin bu bölgede yaygınlaşmasını istiyoruz. Dekar başı 3,5-4 titrem semere almaktayız. Gayet bol bir sene. Meyvelerimiz bile gayet güzelce ve kalitelidir. Herkesi bu bölgeye işaret almaya nida ediyoruz. Şu anda meyveleri verdiğimiz firma dış satımcı tıpkı firmadır. Buradan aldıkları meyveleri soğuk albeni deposuna bıraktıktan bilahare mikro dışına gönderiyorlar” dedi.

“Ahlat’ın elması, 12 ve 13. yüzyılda İlhanlı Sarayı’na büyüklüğünde giderdi”

Hasada katılarak incelmelerde kâin Ahlat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nihat Keskin ise meyveciliğin temas güzeşte bölüm geliştiğini belirtti. 12 ve 13. yüzyılda İlhanlılar döneminde İlhanlı Sarayı’nın elmasının Çakal Armudu’ta gittiğini anımsatan Incitici, eskiden olduğu kabilinden şimdilerde birlikte Ahlat elmasının az dışı pazarına gönderildiğini söyledi. Keskin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ensesi Kalın nişane çeşitliliğiyle fazlalaşan Yabani Armut topraklarında yetiştirilen ürünlerinden tıpkı tanesinin daha hasadında bulunmaktayız. Zaman itibariyle ilçemiz üreticilerinden Saki Gültepe’ye ilişik 70 dekarlık elma bahçesinde hasattayız. Yabani Armut meyvecilikte üstelik akıbet zamanlarda yöre plana çıkan ve yetiştirdiği ürünleri aracılar marifetiyle civar komşu ülkelere ihracatını işleyen bir konuma geldi. Yabani Armut tabi öteden beri meyveciliğin Şarki Anadolu’daki merkezlerinden bir tanesidir. Bunu üstelik çağ sayfalarını karıştırdığınızda 1256-1353 yılları arasında hükümranlık süren İlhanlılar bir zamanlar özellikle İlhanlı Sarayı’nda tüketimin şişman kısmının Ahlat’tan karşılandığını görmekteyiz. Şu anda bulunduğumuz elma bahçesi 70 dekarlık olup averaj 150-200 ton civarında kitap beklemekteyiz. Üretimcimiz ürünün esasen aracılar vasıtasıyla değişik ülkelere ihracatını sağlamaktadır. Kalburüstü iyi olsun. Tanrı artağanlık versin.”

Share: