Bitlis Kalesi’nin şimal surları restore ediliyor

Bitlis Kalesi’nin şimal surlarında yenileme çalışmaları ile üslup yolu ve 2 gidiş terasının yapımına başlandı.

Balaban İskender’in komutanlarından Badlis tarafından milattan önceki 312 yılında kent merkezindeki kayaç bloklarının konusunda inşa edilen Bitlis Kalesi, kentin mehabetli destinasyonları beyninde düz alıyor.

Kadim tarihiyle bir nice medeniyete eş sahipliği özne Bitlis’te, bugüne büyüklüğünde tamlık ihtişamıyla ayakta duran kermen, yenileme ve kazı bilimsel kazılarla turizme kazandırılıyor.

İl Itimat Müdürü Şevket Özcan, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ulu Karakoca ile kaleye sâdır Ilbay Oktay Çağatay, kuzey surlarındaki restorasyon ile ziyaretçiler üzere yapımına başlanılan gidiş yolundaki çalışmaları inceledi.

Vali Çağatay, gazetecilere, şehrin ortasında kâin 2 bin 500 yıllık kalede mesai başlattıklarını söyledi.

Kalelerde ölçülü arkeolojik kazıların detaylı sürdüğünü anlatan Çağatay, şöyle konuştu:

“Bu süreçte kalemizin ziyarete açılabilmesi ve vatandaşlarımızın ak gezebilmeleri amacıyla ahşaptan yürüyüş yolu yapıyoruz. Ahşap üslup yolundan azimet terasına vasıl vatandaşlarımız, yeni ıslahat edilmiş Bitlis Deresi’ni, makro kavim bahçemizi, tarihi 1500’lü yıllara uzanan 10 tarihi köprümüzü, tekrar 1500’lü yıllara uzanan hamamımızı, hanlarımızı ve 700’lü yılların ortalarında yapılmış tarihi Ulu Camimizi bile buradan izleme fırsatı bulacak. Bitlis şanlı ayrımsız kent haline geldi. Şehrin kalbinde dahi Bitlis Kalemiz saha alıyor. Bütün vatandaşlarımızı bahar aylarından itibaren Türkiye’nin kullanılmamış gözdesi ve yeni destinasyonunu görmeye ve bu güzellikleri alay malay yaşamaya çağırma ediyorum.”

“Dereüstü Islah Projesi”nin de tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Çağatay, asfaltlama çalışması yaptıklarını, yaya kaldırımı yapımının ise bitmeme ettiğini aktardı.

Share: