Bitlis marifet… Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Bitlis Belde Yolu’nun açılışında konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, batıya yaptıkları yaptırımların aynısını doğuya dahi yaptıklarını belirterek, “Hükümetimiz fehamet aklıyla yaptığı planlamalarla bu ayrımı ortadan kaldırmıştır. Erişim ve haberleşme yatırımlarıyla, özlem meşbu türkülerdeki el tariflerini bilakis çevirdik.” dedi.

Karaismailoğlu, kentteki programları kapsamında çarşı merkezinde düzenlenen “Dereüstü Islah Projesi” kapsamında bitmeme eden çalışmaları inceledi, firma yetkililerinden hikmet aldı.

Esnafı müzakere eden, öz ocağında vatandaşlarla bire bir araya mevrut Karaismailoğlu, valilikte gurur amirleriyle konuşma toplantısına katıldı.

Ardından Bitlis Belde Yolu ve Kavşağı’nın açılışını gerçekleştiren Karaismailoğlu, projenin şehir trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını söyledi.

Doğu Anadolu’yu Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerine bağlayan Bitlis’te kırıcı tıpkısı gidiş geliş yoğunluğunun olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Bitlis’e rahat tıpkı kan aldırabilmek üzere çalışmalarımıza başlamış ve 11 kilometrelik yer yolunu yapmıştık. Hızlı Hızlı gelişen Bitlis’in çevre yolu ağını hizmete sunduğumuz 9 kilometrelik kesim ile daha birlikte geliştirdik. Şehir içi trafiği ferahlatmak için kasılma ettiğimiz yer yolu ile güneybatıda Şanlıurfa ve Diyarbakır üzerinden, doğuda ise Van ve sınır kapıları hattından gelen transit karaca yolu trafiğini şehir dışına aldık. Proje kapsamındaki Bitlis Methal Kavşağı sayesinde, kasaba yolumuzun hem şehir merkezi bağlantısını sağladık hem dahi bulunan çevre yolu ile bağladık.” diyerek konuştu.

“Hayata geçirdiğimiz değme projenin tıpkı akarsular kabilinden bölgesine bereket taşıdığını görüyoruz”

Projenin 6 kilometrelik belde yolu, 3 kilometrelik Bitlis Antre Kavşağı ve 156 metrelik Sarik Köprüsü ile toplamda 9 kilometreden oluştuğunu, 2×2 şeritli mukassem el ve bitümlü hamam kaplamalı olduğu bilgisini veren Karaismailoğlu, bugün hizmete açtıkları belde yolu sayesinde hattaki 12 dakikalık gezi süresinin 4 dakikaya indiğini kaydetti.

Böylece aynı yılda zamandan 27,5 milyon lira, akaryakıttan 1,5 milyon teklik doğmak üzere toplamda 29 milyon teklik artırım sağlayacaklarını nâkil Karaismailoğlu, “Ayrıca, gine almanak kendisine 298 titrem egzoz tarh azalması sağlayıp, çevreye katkımızı sunmaya devam edeceğiz. Bizim aklımızda, kalbimizde ‘halka hizmet Hakk’a hizmettir’ ilkesi vardır. Buna göre yaşıyor, buna göre hizmet ediyoruz. Bu prensip ışığında hayata geçirdiğimiz her projenin, eserin tıpkı akarsular üzere bölgesine, şehrine, milletimize bereket taşıdığını görüyoruz. Bu çalışmalarımız inşaat aşamasından itibaren bölgenin üretim, istihdam, ekonomi, ekin, turizm ve ticaretine can suyu oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003’ten bugüne gerçekleştirilen yatırımlarla Bitlis’in bölünmüş misil oranını bile yüzdelik 43’lere yükselterek, Türkiye ortalamasının konusunda çıkardıklarını vurguladı.

Kentte yapımı devam fail 10 kişmiri yolu projesinin hep bedelinin 5 bilyon 720 milyon teklik olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 yılda Bitlis’in kalkınması üzere eriştirme ve altyapı hizmetlerimizi seferber ettik. Şehrimizi bugünlere getirdik. imdi bile ara vermek bulunmayan, yola devam. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Türkiye’nin yüzyılında bize yakışır hizmetleri, Bitlis’in türe ettiği hangi varsa yapmaya devam edeceğiz. Batıya ne yaptıysak, Doğuya birlikte aynısını yapıyoruz. Hükümetimiz, mehabet aklıyla yaptığı planlamalarla bu ayrımı ortadan kaldırmıştır. Muvasala ve enformasyon yatırımlarıyla, özlem yoğun Türkülerdeki öğün tariflerini aksine çevirdik. Bitlis için hangi yapsak yeridir, yerindedir. Artık ‘Bitlis’in yolları taştan geçilmez’ türkülerini değil ‘Bitlis’in yolları bölünmüş, geçilir’ deyişlerini söyleyeceğiz. Bitlis’te yollarla ait ağıtlar söylenmiyor.”

“Dünyanın arz flaş köprülerinden biri kazandırıldı”

Vali Oktay Çağatay birlikte “Bitlis-Baykan kişmiri önünde vaktiyle terörün gölgesinde, vatandaşların sefer standardından korkarak gittiği yerde Tanrı’a şükürler olsun ne yıldırı gölgesi, hangi birlikte defa standardından utanmak kaldı. Dünyanın ihtimal üstelik bildirme flaş köprülerinden birini bizlere bağış ettiniz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve zatıalinize haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Imdi Türkiye bu standartta kıvrak tıpkı ülke haline geldi.” dedi.

YANLIŞSIZ Öğür Bitlis Saylav Cemal Taşar ise ulaştırmada, eğitimde, sağlıkta, alelhusus birlikte emniyette hayat ve güvenliği sağladıklarını ifade etti.

Açılışı yapılan yolun elan ilk manzara dahi edilemediğini belirten Taşar, hayallerin hepyek gerçekleştiğini kaydederek, açılışı yapılan yatırımların berceste olmasını diledi.

DÜRÜST Öğür Bitlis Saylav Birim Kiler bile çıktı çağdaş yolları kullanarak muvasala sağladıklarını bildirerek, “Bunlar nimet değil, bölgenin hakkıydı. Cenabıhak sizlerden razı olsun. Bütün Türkiye’nin her köşesine, ayrımsız kalitede yollar yapılıyor. Adaletli ve adaletli benzeri şekilde tevzi yapılıyor. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.” diyerek konuştu.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, dört şeritli mekân yolu ve kavşağının kentin gidiş geliş yoğunluğunu balaban ölçüde azaltacağını anlattı.

Yol amacıyla 973 bin metreküp yer, 38 bin metreküp beton, 1000 metreküp taş cidar ve 3 bin 200 titrem demir kullanıldığını aktaran Uraloğlu, “Projede kestirmece 3 kilometrelik oto lavabo imalatı birlikte gerçekleştirildi. Karayolları Genel Müdürlüğü adına it canlı tıpkısı coğrafyada, eşi sıfır güzelliğe ehil ülkemizde şehirlerimizi bölünmüş yol ağıyla bağlarken kent merkezlerini rahatlatan yer yollarını bile hayata geçirerek vatandaşımıza sakıncasız erişim imkanı sunuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay üstelik “Bitlis tarihi silüetine kavuşuyor. Bitlis’in kasaba yolu 20 yıldır kangren haline gelmişti. Dere Üstü Projesi ve 10 güreşçi köprüsü yapımını gezdik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hizmete bitmeme ediyoruz. Onun talimatlarıyla, onun bakım aşkıyla yolumuza bitmeme ediyoruz. İnşallah Bitlis’i doğruluk ettiği yere getireceğiz.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmaların arkası sıra açılışını yaptıkları yolda araba kullandı.

Share: