Bitlis’te 29 Ilk Teşrin coşkusu

Bitlis’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanında planlı merasim Bitlis Valisi Oktay ve Şehremaneti Komutan Vekili Necmi Menteş törene katılanların bayramını kutlamasıyla başladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam fail törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın kutlaması mesajı okundu. Arkası Sıra günün anlam ve önemini tamlayan tıpkısı müzakere fail Vali Çağatay, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayıp, onun önderliğinde destani tıpkı akide ve kararlılıkla ve Milletimizin tüm imkansızlıklara rağmen eşine beş altı rastlanır tarihi aynı zafer kazandığı Halas Savaşı sonrasında, Milli iradenin tecellisi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümünü kutlamanın alım ve mutluluğunu bilcümle alay malay yaşıyoruz” dedi.

” Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan ödün vermektense ölmeyi yeğleme fail kişizade ayrımsız milletin şahlanışının, küllerinden baştan doğuşunun nişanesidir” diyen Vali Çağatay, “Türk Milleti, 29 Teşrinievvel 1923’te tıpkısı kere daha umum dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını car etmiştir. “Pestil Kayırıcı” zar ettikleri Osmanlının mirasını dağıtma amacıyla Anadolu’ya koşanlar, milletimizin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında şişman aynı yenilgi yaşamışlardır. Bu muhteşem zaferin arkası sıra, muazzez milletimize bırakılmış sunma balaban kişi olan Cumhuriyet, Devletimiz için takkadak aynı dümen şekli değil, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayıcı, mehabetli tarihimizdeki dönüm noktalarından biri kendisine, bağımsızlığımızdan ve hürriyetimizden asla ödünleme vermeyeceğimizin cemi Dünyaya ifadesi olmuştur. Bizi bir tane kavim, biricik ululuk, bir tane sembol, tek yurt yapan faziletkâr değerlerimize eş çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye, milli temas ve toplumsal el birliği ruhu zarfında birbirimize kenetlenmeye; Milli irtibat, kardeşlik ve dayanışmamızı sürdürmeye devam etmeliyiz. Ülkemizi “muasır uygarlık seviyesinin konusunda emisyon” mücadelemizde encam demokratlık ve dinç tutum yönünde bitirme ettiğimiz her mesafeyi, eke geleceğimiz amacıyla yakılan bir kandil namına görüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Ülkenin herhangi bir alanda gösterdiği evolüsyon ve artma düzeyini tek zaman yeterli görmemeli, Çap ve millet birlikteliğiyle ülkenin henüz birlikte gelişmesi için bundan sonra çabalama gösterilmesi gerektiğini ifade eden Çağatay, “Yıpranmamış kuşaklara vatandaşı olmaktan hava duyacakları hayatiyetli tıpkısı ülke terk sorumluluğunu bilcümle gelişigüzel taşımalıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin zaman bulunduğu seviyeden daha dolgunca seviyelere değirmek, sürgit var olması üzere koruyacak olan sizlersiniz, sizlerin bu emanete genişlik bereketli şekilde cemaat çıkacağınızdan tek şüphem namevcut. Bunun için Milletçe en şişman gücümüz kadim medeniyetimizden aldığımız ağır ile gelişigüzel, daim koruma ettiğimiz ilişki el birliği ruhumuzdur. Ülkemiz bu ruhla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. sene hedeflerine olan yürüyüşünü kararlılıkla sürdürmektedir. Angajman ve beraberliğimizi koruma ederek yolumuza bitmeme ettiğimiz sürece bile tek bariyer, henüz mütekâmil, henüz müreffeh ve elan dinç tıpkısı talih olmaktan bizi alıkoyamayacaktır. Bizler 99. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni sürgit ölümsüz buyurmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Ilbay Çağatay’ın konuşmasının peşi sıra şiirler okunurken, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı nedenle düzenlenen çeşitli sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Düzenlenen tören el oyunları gösterileri ve resmi merasim geçişiyle akıbet buldu. – BİTLİS

Share: