BM Umumi Sekreteri Guterres, Ukrayna’nın Odessa Limanı’nda değerlendirmelerde bulundu Açıklaması

Konfedere Milel (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres, yaptırımlara dahil edilmeyen Acımasız gıda ve gübresinin küresel pazarlara kategorik erişiminin önemini vurgulayarak, “Tüm hükümetler ve özel sektörün bunları piyasaya sürebilmek için iş birliği yapması çokça önemlidir. 2022’da matbu olmazsa 2023’te azık olmayabilir. Bu hedefleri gerçekleştirmeye kararlıyım fakat bu parçalanmamış tarafların aksiyon birliğiyle gerçekleşebilir.” dedi.

Guterres, Ukrayna’nın Odessa Limanı’nda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Sözlerine Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Oleksandr Kubrakov’u selamlayarak başlayan Guterres, zaman tahılın ayrımsız gemiye yüklendiğine baştan tanık olduğunu, bundan ufuk ruh mahmul hissettiğini belirtti.

Guterres, bunun aynı şenlik sebebi olduğunu ancak benzeri zamanda uğraş dolayısıyla limanların boş olduğunu görmekten çevre bile kalbi kırık hissettiğini dile getirdi.

Limanın aylarca felce uğradığını ve küresel ayrımsız tahıl ambarından eleştiri bir ulaşım hattının kesildiğini vurgulayan Guterres, İstanbul’dahi imzalanan tahıl anlaşmasının bunu değiştirdiğini söyledi.

Guterres, “Bir aydan bodur müddet içinde Odesa ve sair Ukrayna limanlarından hububat ve farklı azık malzemeleri yüklü 25 gemi ayrıldı.” ifadesini kullandı.

Gemilerin 600 bin tondan aşkın buğday, mısır, ayçiçek yağı ve soya üzere gıda ürünleri taşıdığını kaydeden Guterres, daha fazlasının birlikte yolda olduğunu aktardı.

Guterres, her geminin ayrımsız zamanda bire bir “umut gemisi” olduğuna bel ederek, limanda elan fazla ambarlama alanının açılmasının Ukraynalı çiftçiler için tıpkısı imge olduğunu kaydetti.

BM Umumi Sekreteri Guterres, mavera yandan gelişigüzel geminin, Karadeniz’e yeniden emin şekilde açılabilmesinin kabil olduğunu alim “denizciler ve elan geniş denizcilik topluluğu” ve “dünyanın genişlik savunmasız insanları ve ülkeleri” için umut olduğunu söyledi.

Dünya İnsani Müzaheret Günü’nde, global besin krizinin yükünü taşıyanlar için daha varlıklı dünyaya ve ülkelere “cüzdanlarını ve kalplerini açmaları” çağrısında mevcut Guterres, “Küresel besin piyasalarındaki düşük fiyatlar, bu fiyatlar yerli azık piyasalarına yansımadığı sürece dayanıklı benzeri şey tabir etmez. Kaynaklara açgözlü olan bire bir mutluluk kendini besleyemez. Gelişmekte olan ülkelerin bu ve değişik limanlardan besin satın alabilmesi ve insanların üstelik bunları alabilmesi için nazik ve cömert desteğin zamanı geldi.” diye konuştu.

“Gelişmekte olan ülkelerin finansmana ihtiyacı var”

Guterres, “Gelişmekte olan ülkelerin finansmana ihtiyacı var. Takanak düzenlemelerine ihtiyaçları var. Vatandaşlarına yatırım fethetmek üzere kaynaklara ihtiyaçları var.” değerlendirmesinde bulundu.

Herkesin, tüm dünyanın Ukrayna ve Rus ürünlerine ulaşabilmesi üzere daha fazlasını yapması gerektiğine dikkati çekici Guterres, “Bu cılız değil. Bu girişimin tek adımı mahdut değildi. Kimse rahat benzeri intikal beklemiyordu. Bu barışma, birbiriyle kaba bir savaş halinde mevcut iki yan beyninde yapıldı. Kapsamı ve ölçeği bakımından tıpkısı sıfır tıpkısı durumdu.” ifadelerini kullandı.

Birçok alanda bibi yapılması gerekenler bulunduğunu vurgulayan Guterres, daha fazla Zalim ve Ukrayna ürünlerine ulaşımın piyasadaki fiyatları düşürmekte makro olduğunu dile getirdi.

Guterres, Odessa Limanı’nda gördüklerinin, çözümün takkadak “görünür kısmı” olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Savunduğumuz ayrıksı heybetli bölük ise yaptırımlara dahil edilmeyen Moskof gıda ve gübrelerinin toptan pazarlara örtüsüz erişimidir. Kül hükümetler ve hususi sektörün bunları piyasaya sürebilmek amacıyla teşrikimesai yapması çok önemlidir. 2022’da basılmış olmazsa 2023’te gıda olmayabilir. Bu hedefleri gerçekleştirmeye kararlıyım fakat bu bütün tarafların gelişim birliğiyle gerçekleşebilir.”

“Odessa Limanı benzeri simgedir”

Guterres, Odessa Limanı’ndaki ziyaretini, çalışmaları tarassut etmek, küresel azık güvenliği üzere düzenlenen çalışmaları iaşe etmek ve piyasayı istikrara yansıtmak amacıyla çabaları tasarruf etmek üzere yaptığını kaydetti.

En savunmasız grupların üstelik refahı üzere çalışmaların sürmesi gerektiğine belen eden Guterres, “Bu sahn kurtaran çabaların devamı ve barış için işlemek amacıyla tek çabamızı esirgemeyelim.” dedi.

Guterres, Odessa’nın takkadak aynı liman olmadığını belirterek, “Bu liman, eş faydamız için alay malay çalışmayı üstenme ettiğimizde neler yapabileceğimizi gösteren tıpkısı simgedir. Ukrayna halkı, çok biberli çekiyor, haddinden fazla fazla ahiret yolculuğu ve yıkıma şahit oldu. Bu nedenle barış özlemek normaldir.” dedi.

BM Şartı’na ve uluslararası hukuka akıllıca sulh çağrısını yineleyen Guterres, bu çağrının Dünya İnsani Müzaheret Günü’nü kutlamanın üstelik sunma akla yatkın yolu olduğunu kaydetti.

Share: