Borsa haset yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,59 ayar kazancıyla 3.446,96 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa bakarak 20,08 nokta artarken, bütün muamelat hacmi 72,9 bilyon liralık seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 9,39 ayar kaybederken, holding endeksi yüzde 1,85 değer kazandı. Sektör endeksleri ortada arz aşkın kazandıran yüzde 6,41 ile madencilik, arz haddinden fazla kaybettiren ise bankacılık oldu.

Analistler, enflasyonist endişeler paralelinde merkez bankalarının tarihi düzeyde getiri artırımlarına devam edeceği beklentilerinin güçlendiğini belirterek, MEMLUK Form Bankasının (Fed) gelecek haftaki toplantısına büyüklüğünde piyasalarda oynaklığın sürebileceğini söyledi.

Fed’in gelecek hafta, federal fonlama oranı politikasına başladığı 1990’lardan bu yana ilk kez 100 baz puanlık getiri artırımına gideceği ihtimali fiyatlamalara girerken, faizlerde en az 75 baz puanlık artışa stabil gözüyle bakılıyor.

Yurt içre ise bire bir süredir küresel piyasalardan pozitif ayrışan BIST 100 endeksinde yaşanan düzeltmenin bitmeme edip etmeyeceğinin izleneceğini aktaran analistler, yatırımcıların temkinli davranması gerektiğini kaydetti.

Analistler, erte bilgelik gündeminde yurt zarfında ev satışları, bütçe dengesi, mikro dışında ise ABD’de tarumar satışlar ve uran üretimi, Japonya’da dış tecim dengesinin öne çıkacağını dile getiren analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 3.340 ve 3.300 puanın bindi, 3.500 seviyesinin direnç konumuna geldiğini bildirdi.

Share: