Bosna Hersek’te 27 yıl geçmiş iş yeri katliamının kurbanları törenle anıldı

Bosna Hersek’teki savaşta Sırp birliklerinin hükûmet merkezi Saraybosna’daki Markale alışveriş yeri yakınına düzenlediği havan saldırısında hayatını kaybeden 43 kurban, katliamın 27’nci yılında törenle anıldı.

28 Ağustos 1995’te yaşanan katliamda hayatını kaybeden 43 kişinin isimlerinin okunmasıyla başlayan programa, Bosna Hersek Heybet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Saraybosna Kantonu (KS) yetkilileri, kurban yakınları ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

Komsic, törenin yapıldığı alana çiçek bırakırken KS Divan Başkanı Elvedin Okeric, burada yaptığı açıklamada, insanların parklarda, akarsu kuyruklarında ve pazarlarda düzenlenen şekilde öldürüldüğünü söyledi.

Okeric, “Doğruluk yerini bulmalı ve bu azılı suçların failleri cezalandırılmalı. Bu asıl suçları unutmayacağız ve unutamayız. Bunlar alışılagelen tıpkısı insanın anlayamayacağı türden kötülükler. Zamanında yaşananlara dayalı hatırladıklarımız ızdırap ve okkalı olsa bile geleceğimizi Bosna Hersek’teki mecmu halkların eşitliği üzerine düz yazı etmeliyiz.” dedi.

Saldırıda yaralanan 84 kişi arasında meydan düz Amerisa Ahmetovic, 27 sene geçmiş planlı saldırıda bacağını kaybettiğini ve bu kayıp yüzünden, bibi o günün etkisinde yaşadığını belirtti.

Savaş mağduru Sefika Skorupan üstelik katliamın yaşandığı günü katiyen unutamayacağını vurgulayarak kolu, bacağı ve kafası kopuk insanların hastaneye götürülüşüne tanık olduğunu kaydetti.

Anma törenine katılanlar, kurbanlar amacıyla yapılan anıta çiçek bırakıp yakarış etti.

Pazar durumunda iki katliam yaşanmıştı

Savaşta başkent Saraybosna’yı abluka altında tutan Sırp birliklerince Markale’deki muamele yerine ilk yerine 5 Şubat 1994’te bire bir havan topu saldırısı düzenlenmişti. Bu saldırıda 68 dirilik hayatını kaybetmiş, 144 yaşama yaralanmıştı. 28 Ağustos 1995’te yapılan saldırıda ise 43 sivil durgun, 84 sevimli yaralanmıştı.

Lahey’deki Sakat Yugoslavya Arsıulusal Ceza Mahkemesi (ICTY), alışveriş adına yapılan saldırıların Sırp birliklerince gerçekleştirildiğini kanıtlarla ortaya koyarken, katliamın sorumlularından Bosnalı Sırp komutan Dragomir Milosevic 29 yıl hapse mahkum edilmişti.

Saraybosna’nın kuşatılması ve kuşatma süresince işlenen insanlığa cebin taksirat dolayısıyla Lahey’dahi yargılanan bozuk Sırp komutanlardan Stanislav Galic bile müebbet dam cezasına çarptırılmıştı.

Saraybosna, 44 ay boyunca kuşatma altında tutulurken şehirde 2 bine yakını çocuk olmak amacıyla 11 bin 541 sivil hayatını kaybetmişti.

Share: