“Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, vefatının 10. yılında anılıyor

Daraç dışından ve Türkiye’nin ayrımlı illerinden Neşet Ertaş amacıyla Kırşehir’e mevrut sevenleri, el ozanının kabri başında yakarış ediyor.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı kapsamında 3 gündür yâd etkinlikleri düzenlenen Kırşehir’üstelik, “Bozkırın tezenesi”nin Bağbaşı Mezarlığı’ndaki kabri dahi sevenleri eliyle ziyaret ediliyor.

Ertaş’ın kabrini ülfet fail 7’den 77’ye haddinden fazla sayıda güç yakarış ederek, bozlak ustasına rahmet diliyor.

Hollanda’dan gelerek Ertaş’ın mezarını mülakat fail 64 yaşındaki sem özürlü Arif Kayaç, işaret diliyle yaptığı açıklamada, babasının bozlak ustası ile Almanya’de yaşadığı dönemde dostlukları olduğunu, Ertaş’ı çok kez evlerinde misafir ettiklerini söyledi.

Ankara’dan geldiğini söyleyen Sinan Itibar, Neşet Ertaş gibi ayrımsız ustanın bire bir henüz bu dünyaya tahakküm geleceğine vurgu yaparak, “Cenabıhak yağmur eylesin. Kabrine gelerek duamızı ettik. Mekanı cennet olsun.” dedi.

Kayseri’den darülfünun öğrencisi Doğukan Sebep üstelik türküleri ve kişiliğiyle gönlünde saha kayran bozlak ustasını mülakat etmeyi istediğini belirterek, “Esbak gelecektik ama öğrenci olduğumuz üzere mesafelik bulamadık. Bugün konuşma ettik.” şeklinde konuştu.

Kırşehir’de özel bire bir kolejdeki dershane arkadaşlarıyla Ertaş’ın mezarını musahabe eden Eymen Zenginlik Avunduk da umum ozanının hakkının ödenemeyeceğini dile getirerek, “Neşet Ertaş ustamız bize birçok meze, türkü, yadigâr ve hikmet bıraktı. İyi kim varsın, ruhun zihayat olsun.” ifadelerini kullandı.

İzmir’birlikte, 25 Eylül 2012’bile son fail halk ozanı Neşet Ertaş, bire bir çevrim bilahare Kırşehir Bağbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.Share: