Bu habbe pencereleri görenleri şaşkına çeviriyor

Bu lüp pencereleri görenleri şaşkına çeviriyor

MALATYA – Malatya’nın Akçadağ ilçesinde zar kalınlığı ayrımsız metre yerine kerpiçten mensur edilen 100 almanak evlerin pencerelerini görenler tıpkısı henüz bakıyor. Asrılık biricik odalı evlerin nazar boncuğu parti ve tavana mümasil pencereleri görenler şaşırıyor.

Akçadağ ilçesinde yaklaşık 300 kişinin yaşadığı 80 haneden oluşan Küçükkürne Mahallesi’nde yaklaşık 100 yıl önce duvar kalınlığı aynı metre olarak kerpiçten ve yegâne odalı yerine mensur edilen evlerin pencerelerini gören şaşkınlığını gizleyemiyor. Mahallede günümüze ulaşmayı başaran 3 evde tavan seviyesinde ve tamam kendisine oluşturulan pencereler, kayran alıyor. Mahalle de bulunan üç benzer yapındaki evlerden birinde hareketli İsmail Arslan atalarından kalma yapıları koruyarak kullanılmamış nesillere bırakıt artırmak istediklerini belirterek habbe yıkılmaması amacıyla geçtiğimiz yıllarda çatı yaptırdıklarını söyledi.

“Eskimemiş nesillere bırakıt çoğaltmak istiyoruz”

Bir Tane odalı duvar kalınlığı tahminî tıpkı metre olan evlerde halen yaşamaya devam ettiklerini tabir eden Arslan,” Bu familya dedemizden kalma. Bölgede eş üç ev elan var. Geçtiğimiz yıllarda çökmemesi üzere yapı yaptırdık ve halen burada yaşamaya devam ediyoruz. On çocuğumuz üstelik bu evde büyüdü. Lüp yıpranmamış nesillere miras kalması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

“Asayiş zımnında pencereler cemi namına yapılmıştır”

Evlerin kışın sıcak yazın ise serin tutması zımnında kerpiçten nesir edildiğini kaydeden Aslan, ” Pencerelerin yüksekte ve epey olmasının nedeni daha eski yıllarda bölgede eşkıyalar camlara biberli açarmış. Pencereler efdal ve alelade yapılarak benzer aynı olayda evde yaşayanların beis görmemesi hedeflenmiş. “diye konuştu.

On çocuğunu büyüttüğü evde eşiyle alay malay yaşamlarına bitmeme ediklerini tamlayan Fadime Arslan ise giderek fesih olan lüp aynı kısmını özlük imanları ile restore ettiklerini söyledi.

Share: