Bülent Tezcan: “Söke İşkur Müdürü, Yanlışsız Parti Mkyk Üyesi Ses Sarıbaş ve Ak Partili İlçe Başkanı ve Heyetini Protokol Düzeyinde Karşılamadığı İçin…

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Bülent Tezcan, Aydınlık’ın Söke ilçesinde İŞKUR İlçe Müdürü Sıra Fırat’ın AKP Şekil Değişmeyen Umumi Heyet üyesi Seda Sarıbaş ile AKP Söke İlçe Başkanlığı heyetini, “protokol düzeyinde” karşılamadığı amacıyla Kültürlü İŞKUR İl Müdürlüğü’nde görevlendirildiğini açıkladı. Tezcan yaşananları, “Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan SELIM Partili siyasetçileri diyerek adete müdürün odasına hışımla girip, müdürün odasını basarcasına taşlama ve yıldırma ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diye niteleyerek” sözleriyle aktardı. Tezcan, “DÜRÜST Partililer, siz bürokrasiyi kişi kapıkulunuz kabilinden görmeye alışmış olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışmış olabilirsiniz. Siz devleti malınız kabil görmeye alışkın olabilirsiniz. Ama biz buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Utangaç, yurtsever bürokratları üstelik buna alıştıramayacaksınız” tepkisini gösterdi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcsı ve Işıklı Mebus Bülent Tezcan, TBMM’dahi matbuat toplantısı düzenledi. Intihap bölgesi Ziyalı’bile yaşanan tıpkı olayı nâkil Tezcan, şunları söyledi:

“RUZ FIRAT…: Bugün iki tahribat ile ilişik izah yapacağım. Birisi cesamet tahribatı; başkası da çevre tahribatı.

Sıra Fırat… Vazıh Söke ilçesi İŞKUR Yazıhane Müdürü… 26 Eylül günü Aydın İŞKUR İl Müdürlüğü’nün aynı yazısıyla kızağa alındı. Söke Idarehane Müdürlüğü’nden İl Müdürlüğü emrine çekildi. İlk bakışta normal bire bir uygulama üzere düşünülebilir. Amma olayın peş planına baktığınızda devletteki lime lime çürümeyi görebiliyorsunuz. Tümen devleti uygulamasının ve DOĞRU Öğür’nin mehabet partisi olduğunun, devletin çürüdüğünün, bürokrasinin kuşkusuz aynı gözdağı altında olduğunun seçme aşamasını çarpıcı ve vicdanları sızlatan bir şekilde görebilmeniz, izleyebilmeniz olanaklı.

TÖREN DÜZENI DÜZENİ İLE KARŞILAMASI İSTENİYOR: Görüngü ne? Zaman Fırat bölüm müdürü, AK Öğür’nin kurumlardan sorumlu benzeri kaza yöneticisi, görevlisi ofis müdürünü arıyor. Diyor kim ‘Sizi Dalan Karar Umumi Heyet üyemiz ile ziyarete geleceğiz, heyetle.’ Randevulaşılıyor, ‘Saat 10.00’da buyurun gelin’ deniliyor. Peki, randevulaşılan 16 Eylül tarihinde, ‘buyrun gelin’ dediklerinde ki ati? Bozuk YANLIŞSIZ Fırka Görgülü İl Kadın Kolları Başkanı, demincek üstelik Şekil Değişmeyen Umumi Heyet Üyesi Ses Sarıbaş. Yanı Sıra YANLIŞSIZ Öğür Söke İlçe Başkanı, Cahillik Kolları Başkanı ve DÜRÜST Partili heyet. Müdür eş, üçüncü katta bulunduğu odada değişik görevlilerle bir toplantı halinde.

Kızağa alınma sebebi: Ofis Müdürü Ruz Fırat, AK Tümen heyetini üçüncü kattan inip kapıda protokol düzeni ile sebep karşılamadı? Arasında bir milletvekili, heybet görevlisi, ilbay, vali yardımcısı, nazır namevcut. Protokol listesinde düz kayran birisi yok ama ofis müdüründen AK Fırka Tarz Değişmeyen Yönetim Kurulu üyesi ile AK Öğür İlçe Başkanı ve heyetini üçüncü kattan antre katına inip kapıda görevlileri ve protokol düzenine göre dizip protokol düzeni ile karşılaması isteniyor.

AKP MKYK ÜYESİNDEN VE AKP’Lİ İLÇE BAŞKANINDAN BOZUKLUK DİLEYECEK, NİYE?: Devletin bürokratı olduğunun bilincinde olan parti bürokratı sıfır idarehane müdürü bulunduğu katta bekliyor, inmiyor aşağıya. Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan DÜRÜST Partili siyasetçileri diyerek adete müdürün odasına hışımla girip müdürün odasını basarcasına taşlama ve tehdit ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diyerek. Randevu 16 Eylül 2022 tarihi. Methal katta tören düzeni karşılaması isteniyor. Bu yapılmayınca lahzada akabinde Aydınlık İŞKUR İl Müdürü devreye giriyor. İŞKUR İl Müdürü, büro müdürünü telefon ile arıyor ve diyor kim ‘Özür dileyeceksin.’ Kimden? DÜRÜST Fırka Gestalt Değişmeyen Umumi Heyet üyesinden ve AK Partili kaymakamlık başkanından kusur dileyecek. Ne? Protokolde karşılamadın diye niteleyerek.

‘SAYIN MÜDÜRÜN, TÖREN DÜZENI DÜZEYİ DEĞİL BU’ DİYOR: Şube müdürü diyor ki toprak müdürüne ‘Sayın müdürüm, protokol düzeni bu değil. Ben bir siyasi partiyi Kalıp Değişmeyen Yönetim Kurulu üyesini kapıda karşılayamam. Karşılarsam protokol düzeni kuramam. Bununla ilişik görevlileri kapıya dizemem. Karşılarsam suç işlemiş olurum.’ Bakın henüz yakın zamanda Tunceli Çemişgezek’te bunun tıpkı örneği görüldü. Hatırlatıyor bunu iklim müdürüne. Çemişgezek’te garnizonda bu gelecek dolayısıyla sormaca başlatıldı. ‘Hayır karşılayacaksın, karşılamazsan bozukluk dileyeceksin.’

BASKIYI GÖREBİLİR MUSUNUZ?: Bürokrasinin düştüğü açmazı ve durumu görebiliyor musunuz? Tıpkı tümen yöneticisini üçüncü kattan kapıya gidip karşılamadan diye, ayrımsız şube müdürünün çap protokolünü göre uyguladığı üzere karşılaştığı baskıyı görebiliyor musunuz? İşin elan ağırbaşlı yanı, memleket müdürü, ‘Ara kusur dile’ derken tıpkı apayrı şey elan söylüyor. ‘Moralim bozuktu, eşimle cidal ettim, ailevi sorunlarım vardı birlikte kendini affettir.’

Ben iklim müdürü ile konuştum. Bütün bu süreci anlattı… Bölüm müdürü bunu da kabul etmiyor. Akseptans etmeyince namına 21 Eylül tarihinde, İŞKUR İl Müdürü bire bir uyarma yazısı gönderiyor. Ihtar yazısında deniyor kim ‘Seninle ait türlü şikayetler alınıyor.’ Hangi şikayet olduğu galiba değil ama şikayetin ne olduğunu dizge çok ferah biliyor. Şikayet AK Partili kabilinden davranan ayrımsız şekilci olmaması. AK Öğür’nin egemenlik ve talimatlarına göre değil, ululuk bürokrasisinin gereğine bakarak hareket etmesi. ve ardı sıra 5 aktarılma sonraları de memleket müdürü emriyle toprak emrine alınıyor. Çok enteresan, üzerine muhtelif şikayetler var denen İŞKUR Söke Müdürü, namına bu yazıyı gönderen il müdüründen elan erdemli başarım notuna ehil…

ÇEMİŞGEZEK’TE DÜRÜST PARTİ İL BAŞKANI ASKERİ TÖRENLE KARŞILANDI: Bunun aynı örneklerini henüz önceki bambaşka yerlerde gördük. Tunceli ilinde Çemişgezek Gedikler Karakolu’nda SELIM Fırka İl Başkanı askeri törenle karşılanıyor. Askeri törenle devlet başkanına hazır kıta askerler diziliyor. Askeri törenle karşılanıyor. Benzeri ayrıksı konu daha evvel yaşamıştık. Hatay Dörtyol ilçesinde. Benzeri milletvekilinin oğlunun uğrunda polis güçleri memurları sıraya dizildiler. Polis memurları tam. O perde tablosu bibi hafızalarımızda. Tıpkı ayrıksı benzer Denizli’da 30 Ağustos törenlerinde yaşanmıştı. Çivril ilçesinde meze törenlerinde protokolde garnizon komutanına düzlük ayrılmamış DOĞRU Öğür ilçe başkanı ve partililere protokol düzeninde vadi mevdu. Binali Sebep, vakit kaybetmeden İzmir saylav, başvekil sıfatı yok. Bitlis’e gitmiş, sayın Binali Yıldırım mebus yerine oturuyor, Bitlis Valisi karşısında ayakta. O fotoğrafı servis ettiler. Cesamet düzenini getirdikleri noktaya bakınız.

ARLI, YURTSEVER BÜROKRATLARI BUNU ALIŞTIRAMAYACAKSINIZ: AK Partililer, siz bürokrasiyi kişi kapıkulunuz kabil görmeye alışmış olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkan olabilirsiniz. Siz devleti malınız üzere görmeye alışmış olabilirsiniz. Ama tığ buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Namuslu, vatansever bürokratları birlikte buna alıştıramayacaksınız.

Ben Söke İŞKUR Müdürü’nü tebrik ediyorum. Devletin bürokratı gibi akım ettiği üzere kutlama ediyorum. İktidarın bürokratı kabilinden emir ve talimata korkarak boyun eğmediği üzere tebrik ediyorum. Görevini uyarınca yaptığı amacıyla kutlama ediyorum. Devletin itibarını ayaklar altında aldırmadığı için tebrik ediyorum. Bütün bürokratlara söylüyorum, bu iktidarın ömrü basit. Günleri dar. İlk seçimde bu erk görevi bırakıp gidecek. Günleri dar bu iktidarın sorumluluk ve tehditlerine dal eğmeyin. İktidarın, AK Tümen’nin bürokratı kabil değil devletin bürokratı kabilinden debi etmeye bitmeme edin.

GECE 12.00’YE KADAR DINLETI, DERNEK MİLLİ PARKTA YAPILAMAZ: Bir eksantrik bahis… Kuşadası’nda Ikbal Yarımadası Milli Parkı var. Türkiye’nin arz nadide bölgelerinden birisi. Burası benzeri işletme ihalesi ile işletmeye verildi. İşletmeciye verilirken henüz evvel ihale sözleşmesinde olmayan hükümler kondu. Şimdi burası çevrenin doğanın, fek edilmesine ayn yumulacak, kontrolsüz tıpkı şekilde işletiliyor. Çevreciler ayakta… İhalenin fesih edilmesi amacıyla sorun açtılar. Yapılan sözleşmede işletmeciye milli parkta dernek, konser kabilinden etkinlik yapma imkanı veriliyor. Şeb saat 24.00’e büyüklüğünde buralarda turizm işletme belgesi alması halinde faaliyet yürütme fırsatı bırakılmış… Milli parklarda kandil, ses, bağrış çağrış kirliliği doğal hayatı arz şişman yıldırma unsurlarından birisi. Geceleyin saat 12.00’ye kadar dinleti, düğün ve bir etkinlikler milli parklarda yapılamaz. Yapılırsa orayı yok ederseniz. Milli parkı milli park yeri olmaktan çıkarırsınız. Buna karşın hoyratça buradaki icraat, tahribat kararlılıkla devam ediyor.

Yine bir yerde, cuşiş tehlikesi nedeniyle, tahminî 20 yıldan fazla ayrımsız zamandır milli parkta mangal acıtmak haram. Ancak bu işletmeciye, müşteriye korluk servisi yapma imkanı bırakılmış. İşletmeci, orada korluk yakma yasağını bire bir şekilde delebilme imkanına erbap olacak. Daha kötüsü; kasaba ile düzenli olmayan, natür ile ahenkli olmayan, oranın endemik türleri ile tınlamalı sıfır tıpkı kasaba düzenlemesi yapılmış. Haddinden Fazla açık tıpkısı aşçı mensur edilmiş. Hukuka ayan çap olmasına rağmen, orada ait birimlerin; Milli Parklar müdürlüğünün gözü önünde, ayn yummasıyla, tolerans göstermesi ile açık bire bir belde düzenlemesi yapılmış… Milli Park’ın bütün o katıksız güzelliği halel ediliyor. Göz göre göre bulunmayan edilmeye başlanmış. Bu yapılaşma karşısında, Kuşadası’nda gönüllüler; akademik çevrelerden tutun, kasaba örgütlerine kadar… Aynı hukuk mücadelesi veriyorlar. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na çağrımızdır. Bu ihaleyi derhal tağyir edin. Bu yer katliamına dur deyin.”Share: