Bulgaristan’da laboratuvar krizi: Tırlar günlerdir Edirne sınırında bekliyor

Bulgaristan gümrüğünde yaşanan laboratuvar krizi zımnında Edirne Kapıkule Hat Kapısı’nda tır sürücülerinin bekleyişi bitmeme ediyor. Hele ürün ve göveri haiz şoförler, ürünlerinin çürümesinden endişe ediyor.

Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Gümrüğünde gıda analiz laboratuvarının kapatılması sebebiyle Edirne Kapıkule Temel Kapısı’ndaki tır sürücülerin bekleyiş saatleri uzuyor. Bekleme saatlerinin uzaması dolayısıyla tır sürücüleri bu duruma hal bulunmasını istedi.

Yükünü Mersin’den alarak Ukrayna’nın başkenti Kiev’e alışmak amacıyla Kapıkule Eksen Kapısı’nda tır parkında muntazır Soyluluk Çığlık, “Sıska angarya yükleyen tırların bekleme süresi yaklaşık namına 42 saatten 52 saatte kadar değişebiliyor. Semere yükü yükleyen tırların ise bekleme süresi 24 saat sürüyor. Ego yükümü Mersin’den yükleyerek Ukrayna’nın başkenti Kiev’e götürüyorum. Artık Bulgaristan gümrüğünde yüklerimizin analizleri olmuyor. Alınan numunelerin analizleri bambaşka yerde yapılıyor. Bu yüzden malın ve şoförlerin beklemesi süresi bundan sonra uzuyor. O nedenle hem firmalar hem birlikte şoförler nazik yüklülük yaşıyor. Buradaki analiz bu şekilde bitmeme ederse turunçgiller mevsiminin başlamasıyla bize şişman bir sıkıntı oluşturacaktır” dedi. – EDİRNE

Share: