Bulgarlar, Rusya’nın engelleyim uygulamasıyla yaşanılan yakıt krizi sonrası soluğu Edirne’de aldı! Tırlar dolusu pelet satın alıyorlar

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasına aksülamel gösteren Bulgaristan ile Rusya hattında yaşanan gerilimin birlikte Zalim erke şirketi Gazprom’un Bulgaristan’ın doğal gaz akışını durdurup başlattığı ambargosu de aylardır sürüyor. Bulgaristan’daki gaz krizinin şita sezonunda elan bile derinleşmesi beklenirken, Bulgaristan halkını yakıt ve ısınma endişesi sardı. Kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını kara yağız düşünen Bulgaristan halkı, çareyi Edirne’bile buldu.

EDİRNE’DEN TIRLAR DOLUSU PELET YAKITI ALIYORLAR

Yıllar sonra bu kış gine soba kullanmaya başlayacak haddinden fazla sayıda Bulgaristan vatandaşı, Edirne’bile fabrikalarda üretilen pelet yakıtını tırlar dolusu Bulgaristan’a taşımaya başladı. Odun artıklarının öğütülerek talaş haline getirildikten sonradan kurutulup basınçlı makinelerde sıkıştırılmasıyla elde edilen pelet yakıtına tehlikeli rabıta gösteren Bulgaristan vatandaşları, Edirne’deki itinasız alışverişlerinin peşi sıra ülkelerine dönerken araçlarının bagajlarını çuvallar dolusu peletlerle dolduruyor.

TALEPLERE YETİŞEMİYORLAR

Bulgaristan vatandaşlarının okkalı rabıt gösterdiğini anlatan bire bir firma sahibi Mehmet Orba, müşterilerinin az daha tamamının Bulgaristan vatandaşlarının oluştuğunu söyledi. Kısık taleple yüz yüze olduklarını anlatan Orba, “Edirne yerine taleplere yetişemediğimiz için yetiştirici başka firmalardan kurum yapıyoruz. Edirne’ye itinasız gelen vatandaşlar ülkelerine dönerken çuvallar dolusu arabalarını peletle dolduruyor. Bulgaristan’dahi hem gaz fiyatlarının artışı hem de yaşanan teessürat nedeniyle kış aylarında donuk bir proses geçireceklerini ifade ediyorlar.Share: