Burak Erbay: Bu Milletin, Devletin ve Karabüklünün Parasını Zahir Sokağa Attınız

TUNAKAN YILDIRIM

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay Karabük’ün Eskipazar ilçesinde incelemelerde bulundu. Erbay, 2015 yılında faaliyete geçen 30 yataklı vagon Eskipazar Büyüklük Hastanesi’nin bir süre sonra zemininde meydana mevrut kayma sonucu boşaltılmasına reaksiyon göstererek, “Bu hastanenin destek sondaj raporunu hangi şeriklik yaptı? Nasıl bire bir sefer izlediniz, lacerem tıpkısı araştırı yaptınız ki milyonlarca liralık parayı buraya gömdünüz? Bu milletin, devletin ve Karabüklünün parasını elbet sokağa attınız” dedi.

Burak Erbay, Karabük’ün Eskipazar ilçesinde geçkin vatandaşlarla benzeri araya geldi. Yapımı 2015 yılında tamamlanarak hizmete açılan 30 yataklı Eskipazar Cesamet Hastanesi’nin tıpkı süre bilahare zemininde yaşanan kayma sonucu boşaltıldığını öğrenen Erbay, şunları söyledi:

“BU HATAYI BİR AN ÖNCE DÜZELTİN”

“2012 yılında ihalesi yapılan, henüz sonra bile 2015 yılında faaliyete sabık Eskipazar Mehabet Hastanesi ile ait hikayeyi dinledik vatandaşlarımızdan, diyar ve kaza yöneticilerimizden. Hastane zemininde meydana gelen kayma, metanet duvarlarında yaşanan çatlamalardan sonra boşaltılmış. Deminden buradan soruyoruz. Bu sayrılarevi yapılmadan evvel buranın dayanak noktası tetebbu raporunu ne şirket yaptı? Şüphesiz bir defa izlediniz, zahir benzeri araştırma yaptınız ki milyonlarca teklik parayı buraya gömdünüz? Bu milletin, devletin ve Karabüklünün parasını elbet sokağa attınız? Sağlık Bakanı’na ve ilgili bakanlara sesleniyoruz; bu hatayı benzeri an evvel düzeltin. Şu anda bir meslek binasında hastane görevi yürütülüyor Eskipazar’de.”

“YAŞANAN NATÜR KATLİAMINA BİR ZAMAN EVVEL SONUÇ VERİN”

Eskipazar Mehabet Hastanesinde yaptığı incelemeler sonrasında Bulduk köyüne geçen Erbay Bulduk Çayı’nda yaşanan kirliliğe ilgi çekti. Gördüğü manzara karşısında tartı duyduğunu belirten Erbay, şöyle konuştu:

“Tığ, ülkemizin vatandaşlarının sağlık zarfında yaşaması üzere Türkiye’nin temas durumunda nazik aynı savaşım veriyoruz. Maalesef mevcut nüfuz, bu özeni göstermiyor. Bulunduğumuz Bulduk Çayı’nda koku almakta bile zorlanıyoruz. Çok güç aynı nişan var, sebebi ise Gerede’de yer düzlük deri fabrikalarının çaya bıraktığı atıklar nedeni ile oluşan kirlilik. İnanılmaz aynı doğa katliamı burada yaşanıyor.  Bu çay, buradan Karabük’e büyüklüğünde bitmeme ediyor. Burada tarım yapılıyor, yoğun balık ölümleri ile karşılaşıldığını toprak halkından öğrendik. İlgili bakanlara ve Belde Kentçilik İl Müdürlüğü’ne elan önce yapılan çağrıları bire bir el elan yineliyoruz. Karabüklülere uymazlık veren bu huy katliamının ayrımsız dakika önceki sonlanması gerekiyor. Elan önce cezalar kesildiğini biliyoruz ama bunlar ehliyetli değil, caydırıcı cezalar değil. Elan tehlikeli tedbirler alınması lazım.”

Share: