Burdur gündem haberi: Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin temeli törenle atıldı

Burdur’un Çavdır ilçesinde Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin anne atma töreni gerçekleştirildi.

Cemevleri Asıl Atma ve Küşat Töreni kapsamında planlı törende mütekellim Vali Şanlı Arslantaş, Neşet Ertaş’ın “Nerede bire bir ırlamak söyleyen varsa gidin yanına oturun. Izdırap insanların türküleri yoktur.” sözünü hatırlatarak, bağlama çalıp ifade söyleyen insandan kötülük gelmeyeceğini söyledi.

Hiçbir insanın doğduğu coğrafyayı, yaşadığı ülkeyi, içinde yetiştiği aileyi seçme imkanına eş olmadığını belirten Arslantaş, cemi bu özelliklerin üstün aynı serbest iradesiyle taksim ve takdir olunduğunu anlattı.

Arslantaş, Hucurat Suresi’nin 13. ayetinde “Lan insanlar! Doğrusu biz sizi tıpkısı erkek ve aynı kadından yarattık ve birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.” denildiğini anımsatarak, bu ilahi nizamın maksadının insanların birbirleriyle kaynaşmasını kolaylaştırmak yerine açıklandığını söyledi.

Atalarının farklılıkları baylanlık akseptans etmeyi bildiğini vurgulayan Arslantaş, şöyle konuştu:

“Birlikten doğan kuvveti akla yatkın yöneterek cihana tertibat vermişlerdi. Bizlere sakıt, atalarımızın ölüme düz okuyarak kazandığı bu topraklara bir el birliği ruhuyla eş çıkmaktır. Peş niyetleriyle birliğimize, dirliğimize tağyir getirmeye uğraşanlara taannüt barış, huzur, bol bolamat ve büzük ortamında yaşamaktır. Birbirimize alın muhabbet seyretmek rastgele birimizin boynuna borçtur. Bu ülkenin her bir ferdi, kültürünü ve inancını özgürcesine yaşayarak geleceğe umutla bakabilmelidir. Umuyorum kim temelini alaşağı etmek için toplandığımız firez evimiz, birçok semahlara, yârenlik, doktrin, yoldaşlık, deneme, dardan indirme, banak kadar nice cemlere bina olacak. Alevi kardeşlerimizin iştiyak dünyalarını zenginleştirecektir.”

Törene YANLIŞSIZ Fırka Burdur milletvekilleri Hezel Özçelik ile Yasin Garaz, Kaymakam Mustafa Gövercin, Belediye Reisi Süleyman Kayacan, Alevi dedeleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: