Burdur haberi: Burdur’da çiftçilere 1 milyon 600 lira buğday tohumu desteği

Burdur’bile Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde çiftçilere 1 milyon 600 liralık buğday tohumu dağıtıldı.

Uzay Bina Ahali Pazarı’nda planlı zürriyet tevzi töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde dağıtılacak buğday tohumunun 7 bin 650 dekar araziye ekileceğini belirtti. Tuğrul, “Şu dakika bakımından üstelik 1 milyon 600 teklik buğday tohumu aldık. Buğday tohumunun bize geliş fiyatı 12,5 liranın üstünde amma biz çiftçimizden ‘yeter ki sen üret’ şiarı layıkıyla takkadak 4 liralık bir yardım alıyoruz. Geriye kalan paranın tamamını 1 milyon 600 bin liralık kısmını birlikte biz tamamlıyoruz. Bu buğday tohumumuzdan yaklaşık 7 bin 650 dekarlık aynı teşrinievvel alanı tespitimiz var. Bu buğdayları 7 bin 650 dekara ekimini yapıp, faziletli ürün almayı hedefliyoruz. Tohumlar Tarım Bakanlığına sadık Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü marifetiyle üretilmiş nitelikli tohumlardır ve susuz alanda yetişen tohumlardır. İnşallah verimin efdal olduğunu kendimiz birlikte soldurmak istiyoruz. Arpa ile ilgilendiren dahi şu dakika 400 bin liralık arpa tohumu dağıtımımız var. Tıpkısı şekilde bin 875 dekar alanda birlikte rüşvet tohumu desteklemesi yapıyoruz. Eksiksiz çiftçilerimize mebzul tıpkı istihsal sezonu olması dileğimle” dedi.

Ilbay Ulvi Arslantaş ise Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ekilmeyen hiçbir tarım arazisi kalmayacağı talimatı verdiğini hatırlattı. Dünyanın yaşadığı salgından sonra kıtlığa yakalanmamak amacıyla devletin elindeki araziler dahil ekilmeyen arazileri kiraladıklarını söyleyen Vali Arslantaş, “Uluslararası piyasaların istediği kalite ve kalibrede tohumların kullanılması gerektiğinden hareketle döl dağıtmaya başladık. Ayçiçeğinden coşkunluk, zeytinden Melli incirine, buğdaydan arpaya büyüklüğünde ekincilik desenimizin tamamında alçak desteklerimiz var” ifadelerini kullandı.

Toplamda 3 milyon lira nesil desteği sağlanacak

Bu yıl Burdur üzere 2 milyon teklik arpa ve buğday tohum desteği ödeneği ayrıldığını dile getiren Arslantaş, “Tığ bu de ehliyetli olamaz diyerek geçtiğimiz hafta İl Genel Meclisimizden 1 milyon lira dahi İl Özel İdare imkanlarıyla çiftçilerimize nesil sağlayalım diyerek ivedili tıpkı değişmeyen aldık. O tohumu birlikte birkaç hafta ortamında sizlere ulaştıracağız. Emeğin yemeğe, zahmetin rahmete dönüşeceği hasat mevsiminde çok daha çok ürünü, alın terinin karşılığını, helalinden artağan kazancı sağlayacağınızdan eminiz. Bakanlığımızın ürettiği bu tohumları önümüzdeki sene alacağınız üründen tohumluk namına ayırabilirsiniz. Hepinize artağan hesaplı bir üretim sezonu diliyorum” dedi. – BURDUR

Share: