Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na karışma oldu

Konuşma ve el sanatları dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Zehir üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zehir’na birlikte dahil edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, ilkin tarihi ve kültürel mirası olmak için bilcümle değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına tıpkısı yenisini henüz ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Melik Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren kent, sabık sene da fayans ve Bursa ipeğinin civar planda olduğu “sanat ve ahali sanatları” dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Ağı’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında alelhusus arsıulusal örgütlenmeler zarfında yer düz Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa şimdi da UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım’na (GNLC) örgen oldu. 2013 yılında oluşturulan, örgen şehirler arasında ikili öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki maltalık boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Global Ağı’na son genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat bile karışma edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir meydan alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde kâin UNESCO Maltalık Boyu Öğrenme Enstitüsü vasıtasıyla düzenlenen Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım programına dahil olan Bursa, farklı şehirlerle bilgi paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla iletişim içinde olacak.

Açıklamada görüşlerine vadi verilen Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini acun vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı zarfında olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı için uluslararası organizasyonlarda yer almaya mücahede ettiklerini anlatan Magnezit, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Padişah Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz yıl Yaratıcı Şehirler Zıkkım üyeliğini ekledik. Akıbet olarak yaptığımız çalışmalarla üstelik UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zehir’na karışma olduk. Bu sayede birliğe unsur 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilişkiler kurularak, hanay boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı üyelik sürecinde düzentileme veren, katkıda bulunan herkese teşekkürname ediyor, üyeliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz dahi Lüle Taşı’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik etti.

Share: