Bursa’da Bad Erke Santrali İçin Çabuk Devletleştirme Kararı

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 Rüzgar Erke Santrali (RES) canlılık üretim tesisi amacıyla vacip parsellerin Enerji Piyasası Düzenleme Müesses (EPDK) aracılığıyla acele kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Resmi Gazete’üstelik yayımlanan kararlarla 2 ilde arazi toplulaştırma ve 7 ilde 13 skor ovanın, nazik yalçın kendisine belirlenmesine değişmeyen verildi.

Enerji yatırımları için kamulaştırma, toprak toplulaştırma ve belediyeye devri hakkındaki Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İki ilde toprak toplulaştırma ve 7 ilde 13 adet ovanın, büyük yalçın kendisine belirlenmesine ilgilendiren kararlar üstelik bugünkü Resmi Gazete’da yayınlandı.

Kamulaştırma, toplulaştırma ve ovalara ait kararlar şöyle:

KONYA’DA HAZİNE’YE AİT ARAZİ BELEDİYEYE DEVREDİLDİ

Konya’nın Karatay ilçesine kapalı Aziziye Mahallesi’nde bulunan ve Cumhurbaşkanı kararıyla car edilen yenileme alanı kapsamına giren 34249 ada numaralı, 1 parsel numaralı ve 5610 ada numaralı, 143 parsel numaralı taşınmazların Hazne’ye ilişik kısmı bedelsiz kendisine Konya Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı’na devredilecek.

ERZURUM’DA ÇABUK KAMULAŞTIRMA KARARI

Erzurum’un Yakutiye ilçesine kapalı Aşağıyoncalık, Narmanlı ve Sultanmelik mahallelerinde saha alan 9 gayrimenkul, üzerindeki yapılarla gelişigüzel, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa kapsamında aplikasyon yapılması üzere Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tez kamulaştırılacak.

13 DÜZLEM ‘BÜYÜK SADE’ İLAN EDİLDİ

Afyonkarahisar’a kapalı Başmakçı ovası, Ağrı’ya sınırlı Patnos ve Sap ovaları, Amasya’ya sınırlı Ballıdere ve Eskikızılca ovaları, Erzurum’a mecbur Hınıs ve Horasan ovaları, Sivas’a tutkun Hafik ve Ulaş ovaları, Tunceli’ye ilişkin Eğripınar, Ovacık ve Karasar ovaları ile Muş’a ilişkin Muş ovasının ‘büyük ova koruma alanı’ olarak belirlenmesine karar verildi.

BURSA’DA ENERJİ YATIRIMI İÇİN TEZ KAMULAŞTIRMA

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 RES canlılık üretim tesisi için muktezi olan; Ekmekçi, Fazlıkonak ve Güngörmez mahallelerinde düzlük düzlük 18 parselin, tapuda Hazine adına tescil yapılmak için EPDK tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

2 İLDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMA KARARI

Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan Bilge, Tophisar, Sultaniye, Dağkadı, Arız, Fevzipaşa, Keşlik, Karası, Şahinköy, Hotanlı, Kıranlar, Gölecik ve Hüdavendigar mahallelerinde yerey toplulaştırması ve tarla içi ihya hizmetleri yapılacak.

Niğde’nin Çamardı ilçesine sınırlı Kavlaktepe Köyü’nde birlikte yerey toplulaştırması ve toprak içi geliştirme hizmetleri yapılmasına değişmeyen verildi.

Share: