Bursalı eş dağcı 5 yılda 81 ilde şahika yaptı

Bursalı alpinist Ferişte Yaka Görgülü, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Dağcı Görgülü, yaşadığı Bursa’birlikte, 2017 yılında “81 ilde 81 zirve” hedefiyle il diyar dolaşıp, buralardaki erdemli noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini yapmak için tırmanış yapmadığı biricik iklim olan Ardahan’a mevrut Aydınlık, Iğdır ZİRVE Alpinizm ve Doğa Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na üstelik tırmanıp 81. tırmanışını birlikte gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları kadar ve görsellerle pusat altına düz Aydınlık, bu çalışmasıyla “Küçük Asya Parsı” unvanı kabul etmek istiyor.

“Tıpkı dağlara gitmek amiyane geldi ve bu projeye başladım”

Alpinist Entelektüel, AA muhabirine, 10 yıldır dağcılık yaptığını ve 5 senedir birlikte aç anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini bitirmek için bati ayrımsız himmet harcadığını tabir eden Okumuş, “Alpinizm sporunu haddinden fazla seviyorum. Bir Nice dağa tırmandım, sonradan tıpkı dağlara gezmek bana sıradan geldi ve böyle tıpkısı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin çokça desteğini aldığını anlatan Entelektüel, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Küçük Asya Parsı’ unvanıyla bu spora devam etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada rastgele ilin imkan varsa yeryüzü efdal zirvesine tırmandım. Ancak kâh yerlerde terörden kıran cevaz verilmeyen kötü olması durumunda tırmanışa cevaz sunulan yeryüzü nazik dağa tırmandım.” diye niteleyerek konuştu.

Okumuş, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında benzeri müddet meydanlık verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara bitmeme ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’de başladığım ’81 ilde 81 doruk’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, cingöz oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi fayrap etmek talip gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: