Büyükşehir Uray Meclisinde depremzedeler anıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi sedir toplantısı Türkan Saylan Gündeş Hayat Merkezinde yapıldı. Toplantının temel konusu zelzele oldu. Güruh depremde hayatını kaybedenler üzere ihtiram duruşu ile başlarken, eksiksiz siyasi partiler kuma benzeri demeç yayımladı. Antrparantez Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Osman Gürün sarsıntı ile ilgilendiren yaptıkları çalışmaları divan üyelerine anlattı.

Başkan Gürün, “Muğla adına tek kalpgâh olduk”

Yaşanan deprem felaketi nedeniyle iri sıkıntı duyduklarını ancak yaraları çekmek için nazik fedakarlıkların yapıldığına dikkat çeken Başbuğ Gürün, bir tane yürek olarak yer sarsıntısı mağdurları için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Gürün, depremin önceki anından bu yana bölgede olduklarına belirterek, “Aralarında ehlivukuf arama kurtarama ekiplerimizin dahi olduğu180 personel ve 58 araçla sarsıntı bölgesindeydik. Ekiplerimiz 28 vatandaşımızı depresyon altından sıhhatli çıkararak bizlere imge meşbu istihbarat verdiler. Ancak maatteessüf fert kaybımız haddinden fazla çok. Orada hararetli vatandaşlarımızın eksiklerinin giderilmesi üzerine haddinden fazla tez birleştirme namına arkalama merkezlerimizi oluşturarak mukteza desteği sağlamaya çalıştık. Deminden birlikte burada onları konuk ediyoruz. Depremzedelerimizin kalacakları yerlere nakilleri, farklı ihtiyaçları, esenlik ve toplumsal yönden desteklenmeleri üstüne birçok farklı proje uyguluyoruz. Vatandaşlarımız her cins ihtiyaçları amacıyla bizlere başvurabilirler onların emrindeyiz” dedi.

Muğla, bayındırlık affından sunma haddinden fazla yararlanılan 3. yer konumunda

Depremlerde duygusal kaybının yaşanmaması üzerine arz şanlı noktanın emin yapılar düz yazı edilmesi olduğunun altını çizen Muğla Büyükşehir Şehremini Dr. Osman Gürün, Muğla’nın bayındırlık affından bildirme haddinden fazla yararlanılan 3. el olduğunu söyledi. Gürün, “Edindiğimiz bilgilere bakarak 1999-2023 arasında şehrimizde 181 bin 122 çatı bayındırlık affından yararlanmış. Bu misil berenarı erdemli. İzmir ve İstanbul’un peşi sıra ümran affından genişlik çokça yararlanılan 3.yer konumundayız. Bu buut bizim onaylayabileceğimiz tıpkı buut değil. Baktığımızda depremden etkilenen 10 ilimizde bayındırlık affından yararlanan aşama sayısı kül 294 bin 165. Bun nedenle ümran affından ziyade tüm büyüklük kendisine yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi ve kullanılmamış yapılacak olan binalarında dayanıklılıkları efdal, sansür mekanizmasından geçmeleri gerekir” dedi.

Meclis toplantısında tamlık partilerin imzaladığı eş beyanat metni ise şu şekilde;

Ülkemiz 6 Küçük Ay 2023 tarihinde Kahramanmaraş ilimiz Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 2 depremle büyük tıpkı acı yaşadı. Tahminî 13 milyon nüfusun bulunduğu 10 ilimizi etkileyen hareket felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza müstacel şifalar diliyoruz.

Muğla’mız rastgele devir olduğu kabilinden yaşanan sarsıntı felaketinde da yegâne yürek yerine kamu amme kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve gönüllü vatandaşlarımızın desteği ile yaraları soldurmak üzere cansiperane şekilde çalıştı ve çalışmaya bile bitmeme ediyor. Yaşanan bu felaket karşısında milletçe verilen nazik desteğe Muğla’mızda çok üst seviyede yardımla katıldı. ve halen bu müzaheret kampanyası tehlikeli şekilde devam ediyor. Devir tesanüt ve kontak olma günüdür. Ülkemizin, tarihinde yaşadığı analog felaketlerde olduğu üzere bu elem günleri birlikte irtibat ve el birliği ruhu süresince el birliği ile aşacağına olan inancımız tamdır. Depremin yaralarını buyurmak amacıyla yardım çalışmalarına yardım sağlayıcı, maddesel veya manevi bindi sunan beherglas vatandaşımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Havza halkına ve ülkemize eski olsun dileklerimizi iletiyor, aynı daha böylesi teessürat yaşanmamasını dilek ediyoruz. Milletimizin başı salim olsun” denildi. – MUĞLA

Share: