Çanakkale’de Troya Kültür Yolu Festivali’nin lansman toplantısı

Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 16 Eylül’de başlayacak Troya Ekin Yolu Festivali’nde rastgele yaştan insana seslenme eden etkinlikler sunulacağını bildirdi.

T???????ürkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında 25 Eylül’e kadar sürecek Troya Firez Yolu Festivali’nin tanıtım toplantısı, Tarihi Rum Hamidiye Tabyaları’nda benzeri restoranda yapıldı.

Güç, Hars ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin arsıulusal işaret değerine katkıda düşmek üzere organize edilen Türkiye Ekin Yolu Festivalleri’nin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da 16 Eylül-23 Ekim’üstelik gerçekleştirileceğini söyledi.

Troya Ekin Yolu Festivali’nde 10 dönüş süresince 40 ayrı mekanda 112 etkinliğin sunulacağını nâkil Müşkül, şöyle devam etti:

“Festivalde 1000’den çok sanatçı görev algı. 19 sergi, 34 dinleti, 15 sarih gelgel etkinliği, 9 seyretme gösterimi, 18 yavru etkinliği bunun yanı sıra Çanakkale’nin değerlerini anlatan söyleşimiz, panellerimiz olacak. 7 söyleşi, 9 film gösterimiyle karşınızda olacağız. Gelişigüzel yaştan insana, temas kalem zevke hitap fail çokça kapsamlı festival hazırladık. Cümle bu festivalde kendisi üzere aynı özdek bulabilir ve bu festivale katılabilir. Kapsayıcı tıpkı curcuna düzenledik. Buna haddinden fazla inanıyoruz, güveniyoruz. Bu hem Çanakkalelilerin keyif alması, kültürden, sanattan beslenmesi amacıyla benzeri yandan kültür projesi, farklı yanıyla bu süreçte dünyanın çeşitli ülkelerinden Çanakkale’ye yabancı matbuat mensuplarını getiriyoruz. Onlar üstelik festivale katılacaklar, gözlemleyecekler. Çanakkale’yi hem sunduğu tabii güzellikleriyle hem birlikte sunduğu kültür imkanlarıyla hem bile alanlarıyla ve elbette ki tarihi yarımadayla koskocaman tıpkısı arsıulusal turizm destinasyonu haline getirebilmek üzere yabancı matbuat nezdindeki çalışmalarımız bile bu festivalle birlikte başlatıyoruz.”

Zor, Turizm Ihya ve Haberleşme Ajansının Çanakkale’nin ensiz dışında elan aşkın reklamını ve tanıtımını yaptığını dile getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, kentin erişilebilirliğini çok değişik tıpkısı noktaya taşıdığını anlatan Güç, şunları kaydetti:

“Alelhusus otelciler, konaklama tesisleri, yiyecek, içmece tesisleriyle yaptığımız toplantılarda bunun etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını görmekten haddinden fazla büyük memnuniyet duyuyoruz. Çanakkale ak pak tıpkı geleceği olan, dörtköşe, güzelce yaşanan aynı site. Bu forma etkinliklerin kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin aynı firez ve turizm destinasyonu olması anlamında hem Türkiye’bile hem birlikte arsıulusal anlamda nazik bire bir kadem atmakta olduğunu da bir defa daha afişe etmek ve altını çizmek istiyoruz. Şehrin imajına üstelik konuşu boyutuna üstelik katkı sağlayacak. Çanakkaleliler festivallerine erbap çıkarlarsa, bu festivalinde gelenekselleşmesini, her yıl Çanakkale’üstelik Troya Hars Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlarımızı Çanakkale’de ağırlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.”

Toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, vekillik temsilcileri ile curcuna sorumluları katıldı.Share: