Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Yer Altı Treni Hattı’nda tünel açılış makinesi kazıya başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) yapımı bitmeme fail Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Yer Altı Treni Hattı’nın Sultanbeyli istasyonunda iki tünel küşat makinesinin kazılara başlaması zımnında merasim düzenlendi.

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte 10 metro inşaatına tıpkı anda bitmeme edildiğini söyledi.

Bu sene üç küşat yapacaklarını dile getiren İmamoğlu, bu hatlardan Dudullu-Bostancı Metro Hattı ile Rumeli Hisarı-Aşiyan Füniküler Hattı’nın ağız ağıza, Kabataş- Mecidiyeköy Hattı’nın ise kısmen açılacağını kaydetti.

Kaynarca-Pendik- Memleha ve Kirazlı- Halkalı metro hatlarının durdurulmadığını söyleyen İmamoğlu, yüzde 15’in altında çoğalma olduğu amacıyla müteahhitlerin sözleşmeyi tek yanlı feshettiğini, feshedilen hatlardan birinin baştan ihaleye gezinti izninin geldiğini, sair eşkâl üzere ise beklediklerini tabir etti.

Beylikdüzü metrosu üzerine Bakanlıktan onay çıktığını nâkil İmamoğlu, yürümesi gereken işler olduğunu ve onları dahi takip ettiklerini kaydetti.

Sultanbeylilerin projeyi merak ettiğini dile getiren İmamoğlu, “Finansman ve borçlanma sürecini ferah yöneterek projeye başladık. Devamıyla ilgili dahi çok kuvvetli hazırlıklarımız var. Hızlıca tamamına erdirmek ve Sultanbeyli’ye ayrımsız zaman evvel İstanbul’un her merkezine ulaşabilecek raylı dizge bağlantısını icat etmek istiyoruz.” dedi.

Yer Altı Treni hattının detayları hakkında bilgi veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Akpelin Alpkökin ise “Hattımızın açılışını evvel etapta 6 ay kadar geriye aldık. Hatlarımızı optimize etmeye çalışıyoruz. İlk etabımızı 2023’ün ikinci yarısında açacağız. İkinci etabımız ise 2024’ün sonuna kadar yani Sultanbeyli’ye kadar olan büro amacıyla çalışmalarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Share: