Cet mesleğini sürdüren 2 kız kardeş, çeltikte faziletli verim ve kalite bekliyor

Türkiye’nin çeltik ambarı Edirne’da babadan kalma çiftçiliği sürdüren iki kız kardeş, Mayıs ayında başlayan parafin altın mesaisinde, ilaçlamasından gübrelemeye, tarlalardaki suyun kontrol edilmesinden yabancı otla mücadeleye kadar birçok aşamada gösterdiği uğraş sayesinde faziletli verim bekliyor.

Çiftçinin “Parafin Kızıl” namına nitelendirdiği ve Mayıs ayında iri ilgi gösterilerek ekilen çeltik, Ilkgüz ve Ekim ayında yapılan hasadın peşi sıra sofraları süsleyecek. Hasat öncesi tarlalarını uyumlu yerine kontrol fail üreticiler, bu yıl tanelerin yoğun meşgul olması cihetiyle artımlı ve verimli tıpkı mevsim bekliyor.

Çeltik tarlasında kırıcı çalışma

Edirne’dahi babadan kalma rençperlik mesleğini bitmeme ettiren 62 yaşındaki Emine ve 58 yaşındaki Fevziye Sakarya kardeşler, Mayıs ayında ekimine başladıkları çeltikte nitelikli ve mebzul ürün alabilmek amacıyla ilaçlamasından gübrelemeye, tarlalardaki suyun kontrol edilmesinden yabancı otla mücadeleye kadar bir nice aşamada ağır sıklet mesai harcıyor.

Neredeyse seçme çağ tarlaya girerek çocuklarına bakar kabil çeltik mezru arazinin kontrolünü eden 2 şvester, çocukluğunda babalarının birlikte öğrendikleri çiftçiliği hem büyük bir aşkla sürdürüyor hem da babalarının vasiyetini hesabına getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Çeyrek asırdır ata mesleğini sürdürüyorlar

Edirne Merkeze sınırlanmış Yolüstü köyündeki 186 dönümlük arazide çeltik üretimi fail iki şvester, ecnebi otla bir zamanlar savaş ve ahenkli taharri sayesinde üründe faziletkâr verim ve kalite bekliyor. Ata mesleğini aşkla sürdüren iki kız kardeş traktöre biniyor, çizmelerini giyip tarlaya iniyor ve bu gelişim ayvaz işi algısının birlikte kırılması noktasında iri yaşıt teşekkül ediyor. 1997’den beri ablası ile gelişigüzel ata mesleği çiftçiliği sürdüren 58 yaşındaki Fevziye Sakarya, çeltik ekiminde bu yıl ilk kez denedikleri Toros cinsi tohumda kalburüstü olduklarını ve bereketli aynı ürün beklediklerini söyledi.

“Çeltikte beklentimiz 900 kilo”

Devam dolgunluğu ve sunum sayısının fena hâlde olduğunu tamlayan Sakarya, “Bu yıl dokuncalı otla mücadeleyi de sunturlu yaptık. Gayet iyi tıpkı im alacağız. 850-900 civarında ürün alırız diye düşünüyorum” dedi.

“Çeltik işi bebeği mübalağa etmek gibidir”

Çeltik işinin bir bebeği büyültmek kabilinden olduğunu aktaran Sakarya, tohumundan ekimine, gübrelenmesinden ilaçlanmasına ve harmanına kadar daima mesai müstelzim tıpkısı hisse senedi olduğunu rapor etti. Gençlere üstelik çiftçilikle çarpışma tavsiyesinde mevcut Sakarya, ego yapamam demeyip yenilikleri izleme ederek çiftçiliğin sürdürebileceğini aktardı.

Bu sene çekicilik sıcaklıklarına sınırlı kendisine çeltiklerin er sararmaya başladığını belirten Sakarya, erken tekâmül ile alay malay hasadın üstelik 1 hafta ilk yapılabileceğini dile getirdi. Çeltikte sunu şanlı noktalardan birisinin hastalığa kaptırmamak olduğunu söyleyen Sakarya, bu sene tanelerin meşbu meşbu olduğunu ve faziletli verim beklediklerini belirtti.

Mayıs ayının başında ekimi yapılan çeltikler, Ilkgüz ve Ilk Teşrin aylarında yapılan hasat ile gelişigüzel sofraları süsleyecek. – EDİRNE

Share: