CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilgilendiren izah yaptı Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, hükümetin enflasyonu hafifletmek için iki umudu kaldığını tabir ederek, “Biri TÜİK’in makyajları başkası dahi ara ayından itibaren ortaya çıkacak baz etkisi. Kendileri hiçbir öz yapmayacak. Ama vatandaşlarımız için değişecek hiçbir molekül kaçınan.” dedi.

CHP Eşkal Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı bitmeme ederken açıklamada kâin Fırka Sözcüsü Öztrak, Ankara’nın Çankaya ilçesinde tıpkısı coşku mekanında çıkan ağız dalaşı sonucu öldürülen müzisyen Haysiyet Şener’e Allah’tan rahmet, ailesine sabır diledi. Öztrak, bu şiddetli fenomen büyüklüğünde olayın faillerinin dahi milleti dehşete düşürdüğünü söyledi.

Meclis’in 27. Zaman 6. Teşri Yılı çalışmalarına başladığını hatırlatan Öztrak, eskimemiş teşri yılının millete ve TBMM’ye aldatıcı olmasını diledi.

Türk parasının itibarının sıfırlandığını savunan Öztrak, iktidara “Bozukluk enflasyonu düşürmek üzere tek özdek yapmadınız?” sorusunu yöneltti.

Öztrak, “Getiri sebep şişkinlik netice’ dediler. Eylül ayında yüzdelik 19 olan safiha faizini yüzdelik 12’ye indirdiler. O çevrim yüzdelik 19 olan bitiren enflasyonunu zaman yüzde 83,5’e çıktı. Bitiren enflasyonu 1998 Temmuz ayından bu yana bildirme erdemli seviyesinde. Yetiştirici enflasyonu yüzdelik 151,5 ile Cumhuriyet Altını tarihinin rekorunu kırdı.” diye niteleyerek konuştu.

Öztrak, atom çekirdeği şişkinlik göstergeleriyle ve müstahsil ve tüketici enflasyonu arasındaki 68 puanlık makasla Cumhuriyet Altını tarihin rekorunun kırıldığını tabir etti.

Tarımsal girdi fiyatlarının müfrit yükseldiğini belirten Öztrak, “Serencam benzeri yılda KAURIT TUTKALI gübresinin fiyatı yüzdelik 208, DAP gübresinin fiyatı yüzde 175, traktöre konacak mazotun fiyatı yüzdelik 216 arttı. Besi yemi fiyatındaki artış yüzde 113, benzin yemi fiyatındaki artma yüzde 116 oldu. Bu fiyatlarla ekinci tarlasına elbette girecek? Besici, süt hayvanlarını kesime gönderiyor. Bu politikalarla derhal tedbir alınmazsa mutfaklardaki bu cuşuhuruş sönmez.” diyerek konuştu.

TÜİK fiyatlarıyla son bir yılda patatesin yüzde 170, şekerin yüzdelik 164, sütün yüzde 127, makarnanın yüzde 113, ekmeğin yüzde 98, dana etinin yüzdelik 91 ve peynirin yüzdelik 89 bindirim gördüğünü aktaran Öztrak, evlerde elektriğin tarifesine bakarak yüzdelik 95 ile 200, doğal gazın ise yüzdelik 164 zamlandığını ifade etti.

“Hayat pahalılığı kalımlı kalacak”

Serencam benzeri yılda enflasyonun dörde, 12 maaş aut tecim açığının ikiye katlandığını savunan Öztrak, döviz rezervlerinin üstelik erimeye bitmeme ettiğini öne sürdü.

Öztrak, “Enflasyonu hafifletmek üzere iki umutları kalmıştır. Biri TÜİK’in makyajları gayr üstelik açıklık ayından itibaren ortaya çıkma temel etkisi. Kendileri tek öz yapmayacak. Amma vatandaşlarımız için değişecek hiçbir özdek kaçınan. Fiyatların artım hızı baz etkisiyle ihtimal biraz düşse bile, efdal kıymet etiketleri evcil yerinde duracak. Hanay pahalılığı baki kalacak.” şeklinde konuştu.

Yüksek Öztrak, borsada tutkun yaşandığını, Anamal Piyasası Oturmuş (SPK) ve Borsa İstanbul’un iki aydır borsadaki manipülasyona seyirci kaldığını ati sürdü.

SPK’nın geçkin manipülasyonun sorumluları üzerine hem suç duyurusunda bulunduğunu hem da cezai amal başlattığını tamlayan Öztrak, “Madem yönlendirme yaptığını düşündüğünüz kişiler için yanlışlık duyurusunda bulunabiliyor, nakdî ceza ve borsada prosedür etme yasağı getirebiliyorsunuz, iki ay neden beklediniz?” diye niteleyerek sordu.

Mersin’dahi rezil terör örgütünün kısık saldırısının CHP ile ilişkilendirildiğini rapor eden Öztrak, “Tıpkı kendinize gelin. Biz Cumhuriyet Altını Ahali Partisi’yiz. Bizim vatan sevgimizin zekatı birlikte densiz müfterilere fazla dirimsel.” ifadesini kullandı.

” Erdemli Seçim Yerleşmiş’nun düğmeye basmasını bekliyoruz”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, altılı ganyan masanın adayının seçim takvimi açıklandıktan sonraları mahsus olacağını söylüyor. Seçim takvimiyle ilişkin adına dahi 2023 Haziran belen ediliyor, ayrımsız anlamda takvim anlaşılan. Bu takvim üzerine istimara alabilir miyiz?” sorusuna Öztrak, “Tığ Erdoğan’a inanmıyoruz, güvenmiyoruz, elan yeniden bunu tezce söyleyeyim. Erdemli Intihap Kurulu’nun düğmeye basmasını bekliyoruz.” yanıtını verdi.Share: